Regjimi standard i antibiotikëve dështon në shërimin e një rasti të gonorresë në MB

spot_img

Në lajmet që mund të dërgojnë të dridhura nëpër qarqet e shëndetit publik, një artikull i botuar në 29 mars 2018, në Raporti i Mbrojtjes së Shëndetit nga Public Health England detajon atë që ata e quajnë “raporti i parë global” i një personi të infektuar me bakteret e gonorresë (Neisseria gonorrhoeae) të cilët nuk arritën të përmirësoheshin me regjimin e fundit antibiotik.

Burri, i cili shkoi për kujdes mjekësor në Angli në fillim të vitit 2018, ka një partnere femër në Mbretërinë e Bashkuar, por gjithashtu ka bërë seks me një grua në Azinë Juglindore një muaj përpara se të shfaqte simptoma.

“Ky është një flamur i vogël i kuq në horizont,” thotë H. Hunter Handsfield, MDprofesor emeritus i mjekësisë në Qendrën e Universitetit të Uashingtonit për AIDS dhe STD në Seattle, dhe një konsulent për Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe Shoqata Amerikane e Shëndetit Seksual.

“Deri më sot ka pasur shumë pak infeksione si ky të dokumentuara në Evropën Perëndimore ose Amerikën e Veriut,” thotë ai. “Është një kujtesë e një skenari – dhe një mundësi – që është njohur dhe parashikuar për pjesën më të mirë të një dekade.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles