Gratë mbërthyen pumën gjatë ‘luftës trup më dorë’ për të shpëtuar shokun e bllokuar në nofullat e saj

spot_img

Një grup çiklistësh në zonën e Seattle-it, të cilët ndihmuan njërin prej tyre të shpëtonte nga nofullat e një pume, treguan historinë e tyre këtë fundjavë, duke thënë se ata luftuan me macen dhe e fiksuan atë.

Gruaja që u sulmua, Keri Bergere, pësoi lëndime në qafë dhe fytyrë dhe u trajtua në spital dhe u lirua pas incidenti i 17 shkurtit në një shteg në verilindje të Fall City, tha në një deklaratë Departamenti i Peshkut dhe Kafshëve të Egra në Uashington.

Bergere tha se ajo kaloi pesë ditë në një spital të zonës dhe ishte ende duke u rikuperuar.

Togeri i Peshkut dhe Kafshëve të Egra Erik Olson i quajti veprimet e kolegëve të saj çiklistët “heroike” në deklaratë. Por shtrirja e betejës së çiklistëve me macen 75 kilogramësh nuk ishte menjëherë e qartë atëherë.

Tre nga kalorësit – Bergere, Annie Bilotta dhe Tisch Williams – folën me filialin e NBC MBRETI i Seattle për një histori të premten.

Treshja, të cilët kanë udhëtuar me biçikletë së bashku për pesë vjet dhe ngasin në mënyrë konkurruese, thanë se ishin rreth 19 milje në një udhëtim, pranë shtigjeve të biçikletës Tokul Creek, kur një palë puma vrapuan papritur dhe njëri prej tyre e kapi Bergere dhe e tërhoqi zvarrë nga ajo. biçikleta.

“Më kujtohet vetëm se u godita nga kjo anë dhe përfundova në anën tjetër të rrugës të fiksuar në tokë dhe dëgjova të gjitha zonjat që mblidheshin dhe luftonin për jetën time,” i tha Bergere KING.

Macja tjetër vrapoi në kodra, thanë çiklistët, ndërsa katër kalorësit me Bergere ndërmorën një kundërsulm për ta shpëtuar atë nga kthetrat e nofullave të sulmuesit, në atë pikë rreth fytyrës së saj dhe duke ushtruar presion.

Një grup grash çikliste përdorin një biçikletë për të gjuajtur një luan malor që sulmoi njërën prej tyre në shtetin Uashington.
Një grup grash çikliste përdorin një biçikletë për të gjuajtur një luan malor që sulmoi njërën prej tyre në shtetin Uashington.MBRETI 5

“Erica dhe Tisch vijnë me shkopinj dhe një gur dhe ne po luftojmë dorë më dorë këtë gjë,” i tha Bilotta stacionit.

Cougars përdorin forcën e jashtëzakonshme të nofullave të tyre, që thuhet se ushtrojnë rreth 400 paund për inç katror të presionit, të shtyp kafkatkockat e qafës dhe grykat e gjahut, thonë ekspertët.

Për njëfarë kohe u duk se macja nuk do të tërhiqej ndërsa Bergere u fut duke bërë gjithçka që mundi, duke përfshirë goditjen në sytë dhe hundën e saj, i tha ajo stacionit të Seattle.

Por rreth 15 minuta pas sagës, thanë çiklistët, macja e dobësoi presionin mbi Bergere dhe ajo ishte në gjendje të rrëshqiste fytyrën nga nofullat e saj.

Në atë pikë, gratë përdorën një biçikletë për të ngulur poshtë luanin e malit ndërsa ndihma ishte rrugës, thanë ato. Bergere ishte afër, i plagosur por i gjallë.

“Ajo thjesht do të na jepte një gisht të madh lart,” kujtoi Williams.

Sipas deklaratës së agjencisë, oficerët e peshkut dhe kafshëve të egra qëlluan për vdekje pumën dhe e hoqën për ekzaminim, duke arritur më vonë se ajo nuk kishte sëmundje apo anomali që mund të kontribuonin në një provokim të tillë.

Macja e dytë nuk u gjet.

Bergere shprehu mirënjohje për shokët e saj kalorës.

“Unë e di në fakt se do të isha e vdekur nëse ata nuk do të ktheheshin, thjesht do të isha larguar,” i tha ajo KING. “Ajo pumë më kishte mua.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles