Pse një Revistë Mjekësore tërhoqi një artikull në lidhje me dietën e përmirësimit të zorrëve

spot_img

Një revistë prestigjioze mjekësore tërhoqi një artikull në fillim të këtij muaji, duke ekspozuar mangësitë e mundshme të procesit të rishikimit të kolegëve të praktikuar në mënyrë rutinore në revistat shkencore dhe, argumentojnë disa kritikë, çështje që mund të shfaqen kur popullariteti i një teme të caktuar errëson vlefshmërinë shkencore të studimit të saj.

Siç u raportua fillimisht nga Orë e tërheqjesmë 20 mars 2018 revista PLoS One tërhiqet një punim qershor 2017 duke reklamuar dietën Gut Makeover, një program katër-javor i shitur si një mënyrë për të manipuluar pozitivisht mikrobet e zorrëve përmes ushqimit. Artikulli kishte kaluar në rishikim nga kolegët, që do të thotë se ekspertët e papërfshirë në hulumtim e kishin verifikuar artikullin për të ndihmuar në sigurimin e vlefshmërisë dhe integritetit të tij.

Artikulli u shkrua nga terapisti ushqimor me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, Jeannette Hydei cili gjithashtu krijoi dietën, dhe Kate Lawrence, PhD, një profesor psikologjie në Universitetin St. Mary, Twickenham, Londër. Hyde, profili i së cilës në LinkedIn tregon se ajo ka një diplomë bachelor në terapi ushqimore në Universitetin e Westminster në Londër, autore e librit mbi të cilin bazohet dieta, i quajtur Përmirësimi i zorrëve: 4 javë për të ushqyer zorrët, për të revolucionarizuar shëndetin tuaj dhe për të humbur peshë.

Dieta kërkon ngrënien e perimeve dhe drithërave miqësore me zorrët, prebiotike, të pasura me fibra, si tërshëra e papërpunuar dhe soja, dhe agjërimi 12-orësh midis darkës dhe mëngjesit, ndër hapa të tjerë. Artikulli mbi dietën është një nga mijëra letrat mbi mikrobiomën e zorrëve, i cili përkufizohet si një koleksion i baktereve të mira dhe mikrobeve të tjera në zorrë që mund të ndikojnë në imunitetin dhe rrezikun për sëmundje të tilla si obeziteti, diabeti, artrit rheumatoiddhe disa llojet e kanceritsiç theksohet nga një përmbledhje e publikuar në janar 2015 në Opinion aktual në Gastroenterologji. Në kohën kur u publikua kjo histori e përditshme e shëndetit, një kërkim i “mikrobiomës së zorrëve” në PubMed të qeverisë federalenjë bazë të dhënash kërkimore, nxori rreth 9700 rezultate.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles