10 arsye befasuese pse jeni në rrezik nga hepatiti C

spot_img

Alarmet në televizion, internet dhe gjetkë janë të vështira për t’u humbur: Nëse ka ndonjë shans që të jeni infektuar me virusin e hepatitit C, duhet të bëni testin. Dhe nëse keni virusin, i cili është përgjegjës për sëmundje të mëlçisë dhe komplikime të tjera serioze, është e rëndësishme të trajtoheni. Lajmi i mirë? Me trajtimet e disponueshme sot, më shumë se 95 për qind e infeksioneve mund të kurohen.

Ndoshta ju i injoroni këto mesazhe për t’u kontrolluar sepse nuk ju duken të rëndësishme. Për shembull, ju nuk jeni përdorues droge që ndan hala të pista. Ju nuk bëni seks të pambrojtur me shumë njerëz që nuk i njihni. Por e vërteta është se hepatiti C ka disa mënyra befasuese për t’u shfaqur.

Në fakt, vetëm data juaj e lindjes mund t’ju vërë në rrezik. Kjo për shkak se virusi transmetohet kryesisht përmes kontaktit me gjakun e një personi që ka hepatit C, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Mbrojtjen e Sëmundjeve (CDC), dhe u përhap pa vetëdije përmes furnizimit me gjak në vitet 1970 dhe 1980. Kjo është arsyeja pse CDC rekomandon që të gjithë njerëzit e lindur midis 1945 dhe 1965 të kontrollohen për hepatitin C.

Një tjetër gjë për t’u marrë parasysh: Nëse jetoni në një zonë që është goditur rëndë nga kriza e opioideve, hepatiti C mund të përhapet. “Në të kaluarën, çështja e madhe ka qenë rreziku i hepatitit C në bebe boomers,” thotë Kenneth Sherman, MD, PhD, profesor i mjekësisë klinike dhe drejtor i divizionit të sëmundjeve të tretjes në Kolegjin e Mjekësisë të Universitetit të Cincinnati në Ohio. “Por tani, për shkak të epidemia e opioideve në xhepat e Shteteve të Bashkuara, përfshirë këtu në Ohio, ne po shohim një rritje të jashtëzakonshme të të rinjve.”

Sipas CDC, ndarja e gjilpërave ose pajisjeve të tjera për të injektuar drogë është shkaku më i zakonshëm i infeksionit të hepatitit C sot në Shtetet e Bashkuara. “Njerëzit nuk e konsiderojnë veten të rrezikuar nëse përdorin një herë ose disa herë,” thotë Dr. Sherman. “Por kjo është gjithçka që duhet.”

Faktorë të tjerë rreziku përfshijnë marrjen e gjakut ose produkteve të gjakut (ose transplantet e organeve) përpara vitit 1992, kur hynë në fuqi masat më të rrepta të kontrollit të virusit. Gjithashtu rreziqe të larta: ekspozimi ndaj lëndimeve nga gjilpëra, dializa e veshkave, të paturit Infeksioni HIVose të lindur nga një nënë që ka hepatit C.

Sot vlerësohet se janë rreth 3.5 milionë amerikanë të infektuar me hepatit C – dhe 3 në 4 prej tyre nuk e dinë atë, sipas CDC. Kur infektohen për herë të parë, një numër i vogël njerëzish marrin hepatit akut, me simptoma të ngjashme me gripin si lodhje dhe disa efekte në mëlçi, i cili kalon pa mjekim në rreth gjashtë muaj.

Por shumica e njerëzve nuk përjetojnë simptoma dhe nuk e pastrojnë virusin nga sistemi i tyre, që do të thotë se sëmundja bëhet kronike. Virusi gjen një mënyrë për të qëndruar gjallë dhe shkakton një sëmundje të nivelit të ulët që digjet, që me kalimin e kohës mund të shkaktojë dëmtim të mëlçisë, duke përfshirë dhëmbëza (cirozë).

Sepse shumica personat me hepatit C nuk ndiheni të sëmurë dhe nuk janë në dijeni se kanë virusin, gati 8 në 10 mbeten të infektuar gjatë gjithë jetës së tyre, thotë CDC.

“Hepatiti C është një sëmundje tinëzare,” shpjegon Andrew H. Talal, MD, MPH, një hepatolog dhe profesor në departamentin e mjekësisë në Shkollën e Mjekësisë dhe Shkencave Biomjekësore Jacobs në Universitetin në Buffalo-State University të Nju Jorkut. Që kur mëlçinë është përgjegjës për filtrimin e qelizave të vdekura, toksinave dhe substancave të tjera të padëshiruara nga qarkullimi i gjakut, shëndeti juaj gradualisht ose ndonjëherë mund të përkeqësohet papritur, në varësi të asaj se sa plotësisht është dëmtuar mëlçia juaj.

Ende mendoni se hepatiti C nuk vlen për ju? Këtu janë disa faktorë rreziku që mund t’ju habisin. Bisedoni me mjekun, infermieren ose ofruesin tjetër të kujdesit shëndetësor për t’u testuar nëse ndonjë prej tyre vlen për ju. Ekzaminimi për hepatitin C është i shpejtë dhe i lehtë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles