Receta për Quiche me gjalpë dhe proshutë

spot_img

Shumë receta janë më të mira kur hahen të freskëta dhe menjëherë nga furra, por quiche është në fakt e kundërta. Për shkak se vezët, ajka dhe qumështi jo vetëm që vazhdojnë të gatuhen në nxehtësinë e mbetur, por gjithashtu ngurtësohen dhe forcohen gjatë ftohjes, kishi është më mirë të hahet të paktën 10 minuta pas pjekjes, nëse jo ditën tjetër.

Ju mund ta trajtoni këtë recetë në shumë pjesë. Brumi mund të bëhet dhe të ftohet në një disk të mbështjellë me plastikë deri në 5 ditë; vetëm mos harroni të hiqni brumin nga frigoriferi dhe ta sillni në temperaturën e dhomës përpara se ta përdorni. Lëvozhga e pjekur më pas mund të ruhet për 5 ditë të tjera ose të ngrihet deri në 3 muaj, duke ju kursyer mbi një orë kohë gatimi kur të jeni gati për të bërë kiche-n tuaj. Kiche e montuar më pas mund të piqet, të ftohet dhe të ruhet në frigorifer për 3-5 ditë, madje mund të ngrihet deri në 3 muaj.

A do të thotë kjo se ju mund të bëni paradrekë për Ditën e Nënës në shkurt? Teknikisht po, por për rezultatet më të mira, ne rekomandojmë që të bëni kiche – në pjesë ose të gjitha menjëherë – 2 ose 3 ditë përpara mëngjesit të mëngjesit, dhe më pas ta ngrohni në furrë menjëherë përpara se ta shërbeni. Nëse jeni duke bërë kiche vetëm për argëtim dhe po planifikoni ta hani çdo ditë me feta (të gjithëve na pëlqen një mëngjes i bukur i së martës), fetat mund të zihen në mikrovalë derisa të ngrohen.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles