Mini kërpudha me krem ​​të thartë, kopër dhe qepë turshi rozë

Mini kërpudha me krem ​​të thartë, kopër dhe qepë turshi rozë

Mbi këto mini kupe me krem ​​të thartë, qepë turshi rozë dhe kopër për ushqim të lehtë me gishta. Janë ideale për festa dhe bufe

Përbërësit

 • 1.5 kg patate të reja
 • 3 lugë gjelle vaj ulliri
 • 4 të mëdha thelbet e hudhres, i goditur
 • 8 lugë gjelle krem kosi
 • ½ tufë e vogël kopër, i copëtuar

Për qepët turshi

 • 50 gr sheqer
 • 100 ml musht ose uthull verë e bardhë
 • 1 lugë thekon kripë deti
 • 1 e mesme qepë e kuqe, të prera imët

Metoda

 • HAPI 1

  Bëni qepët turshi të paktën 4 orë para se t’i shërbeni. Bashkoni sheqerin dhe 100 ml ujë të vluar në një tas jo metalik rezistent ndaj nxehtësisë. Përzieni uthullën dhe kripën. Shtoni qepët dhe shtypni me një lugë që të zhyten. Mbulojeni dhe lëreni në turshi për të paktën 4 orë, ose ftohuni brenda natës.

 • HAPI 2

  Ngroheni furrën në 200C/180C ventilator/gaz 6. Pritini imët patatet në intervale të rregullta përgjatë gjatësisë së tyre pa i prerë. Transferimi në një tabaka pjekjespërkateni me vaj, rregulloni, shtoni hudhrën dhe skuqeni për 1 orë – 1 orë 20 minuta, duke i hedhur herë pas here, derisa të zbuten dhe të marrin ngjyrë të artë.

 • HAPI 3

  Rrihni ajkën e thartë me pjesën më të madhe të koprës, më pas e rregullojmë. Transferoni patatet në një pjatë servirjeje dhe hidhni një lugë çaji me përzierjen e kremit të thartë mbi secilën. Kulloni qepët turshi (përdorni lëngun turshi për salcat e sallatës, nëse dëshironi) dhe shtoni disa copa në secilën patate. Shpërndajeni me pjesën e mbetur të koprës.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles