Limoni përmban një sasi të madhe të vitaminës C


Limoni përmban një sasi të madhe të vitaminës C
Reviewed by on

October 5, 2018
.

Limoni përmban një sasi të madhe të vitaminës C, por edhe elemente te tjera si; bioflavonoide, pektinë, vitamina A, B1, B6, kalium, kalcium, magnezium, fosfor, mangan…etj. Nëse ju përdorni ujë dhe limon në mëngjes mund të reduktoni gurët në veshka. Lëngu i limonit përmban acid dhe është shumë i mirë për filtrimin e veshkave. Ju […]

Limoni përmban një sasi të madhe të vitaminës C, por edhe elemente te tjera si; bioflavonoide, pektinë, vitamina A, B1, B6, kalium, kalcium, magnezium, fosfor, mangan…etj. Nëse ju përdorni ujë dhe limon në mëngjes mund të reduktoni gurët në veshka. Lëngu i limonit përmban acid dhe është shumë i mirë për filtrimin e veshkave. Ju […]

Rating: 0

Limoni përmban një sasi të madhe të vitaminës C

Limoni përmban një sasi të madhe të vitaminës C

Limoni përmban një sasi të madhe të vitaminës C, por edhe elemente te tjera si; bioflavonoide, pektinë, vitamina A, B1, B6, kalium, kalcium, magnezium, fosfor, mangan…etj.
Nëse ju përdorni ujë dhe limon në mëngjes mund të reduktoni gurët në veshka. Lëngu i limonit përmban acid dhe është shumë i mirë për filtrimin e veshkave. Ju duhet të pini gjatë gjithë ditës ujë me limon, mjafton të shtrydhni ½ limon në një shishe, e cila është e barabartë me 8 gota ujë.
Gjithashtu ju mund të përdorni lëngun e limonit te përzier me ujë të ngrohtë nëse vuani nga kapsllëku. Kësaj përmbajtjeve mund t’i hidhni edhe një lugë mjaltë dhe ta pini çdo ditë.
Keni probleme me stomakun? Fryrje, gazra? Përziejeni lëngun e ½ limoni me gjysmën luge sodë buke në një gotë ujë.
Por uji me limon mund të ndihmojë edhe për dhimbjen e fytit. Acidi i limonit (acidi citrik) dhe Vitamina C forcon sistemin e imunitar. Shtrydhni lëngun e limonit në filxhan, mbusheni me ujë të nxehtë dhe përzieni mirë. Shpëlani fytin me lëngun e shtrydhur të limonit disa herë në ditë.

(Visited 89 times, 1 visits today)

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,699FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles