Ja cilat sëmundje mund të shërohen me ujë të ngrohtë

spot_img

Ja cilat sëmundje mund të shërohen me ujë të ngrohtë

Ja cilat sëmundje mund të shërohen me ujë të ngrohtë

slajd_3Japanezët për shekuj kanë shëruar disa sëmundje duke pirë ujë të ngrohtë. Pirja e ujit të ngrohtë në mëngjes në një stomak bosh është e rekomanduar për situata të ndryshme. Kjo rrit të gjitha funksionet e trupit dhe ndihmon për t’u perballe me problemet. Studimet e fundit konfirmojnë efektin e dobishme e kësaj praktike.
Sipas mjekësisë japoneze pirja e ujit të ngrohtë në mëngjes me stomak bosh ndihmon në këto sëmundje: dhimbje koke, dhimbje të trupit, artrit, epilepsisë, bronkitit, të astmës, meningjitit, sëmundjeve të veshkave, trashjes, gastrit, të diarresë, të diabetit, kapsllëkut, të gjitha llojet e sëmundjeve të syrit, problemeve menstruale, sëmundjet në veshë dhe fyt, dhe madje edhe kancer.

Japanezët rekomandojnë metodën e mëposhtme: pas zgjimit menihere pini 4 gota ose 160ml ujë të ngrohtë. Dhëmbët lahen dhe nuk duhet të pini ndonjë gjë të paktën 45 minuta. Pas mëngjesit nuk duhet te merreni lëngje qoft ujë apo ndonje gjelle të paktën 2 orë. Kjo vlen për të gjitha ushqimet në tërësi, sepse nëse pihet uji pasi të hahet ushqimi i hollon lëngjet në sistemin e tretjes dhe pengon punën e lukthit. Ju mund të filloni me një sasi të vogël të ujit në mëngjes, dhe gradualisht ai të rritet.

Rezultati i trajtimit me ujë të nxehtë tek tensioni i lartë i gjakut është  pas 30 ditëve, në 10 ditë është  tek gastrit, tek ato me diabet mbas një muaji. Kjo metodë nuk ka efekte anësore, përveç që shpesh të detyron për në tualet. Është e rekomanduar para fillimit të trajtimit të konsultoheni me një mjek.

(Visited 313 times, 1 visits today)

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles