VAJ GINSENGU

spot_img

VAJ GINSENGU

Në Kinë, Kore dhe Japoni xhinsengu konsiderohet si një nga bimët më të mira që aktivizojnë shëndetin, sidomos për të moshuarit, sepse ai përdoret për mjekimin e debulesës që shoqëron zakonisht njerëzit e thyer në moshë, siç është dembelizmi, aktiviteti i dobët seksual, acarimi i kyçeve, plakja, probleme të ndryshme të moshës së thyer, humbja e dëshirës seksuale. Për këtë arsye ata e quajnë këtë bimë me emrin “bima e përjetësisë”.

Struktura përbërëse: Lënda kryesore përbërëse janë ginsenoside, vitaminat, kalcium, kamfur, eleutheroside, hekur, mukus, rrëshirë, sapuninë, amidon, vitamina A, B, B12 etj.

Përdorimi:
– Nëse konsumohet në doza të larta, e ul tensionin.
– Nëse përdoret në doza të vogla, e ngre tensionin.
– Është i dobishëm kundër lodhjes trupore dhe mendore dhe shërben si forcues i përgjithshëm.
– Forcon gjendrat mbiveshkore dhe gonade, aktivizon sistemin imunitar, funksionet e mushkërive dhe shton oreksin.
– Është i dobishëm për të sëmurët me diabet, ata që vuajnë nga steriliteti, për ata që vuajnë nga mungesa e fuqisë dhe depresioni.
– Gjithashtu është i dobishëm kur hiqet dorë nga varësia prej diçkaje, mbron nga dëmet e rrezeve dhe sportistët e përdorin për forcimin e trupit. Këshilli i ekspertëve gjermanë që vlerëson medikamentet këshillon përdorimin e xhinsengut në këto raste:
– Për përmirësimin e imunitetit (shton rruazat e bardha të gjakut, nxit sekretimin e interferonit që shton rezistencën e trupit ndaj viruseve dhe shton aktivitetin e antitrupave).
– Shton performancën mendore, shton aftësinë për të mësuar, shton të menduarin maksimal dhe përqëndrimin.
– Është i dobishëm për të sëmurët me diabet që marrin insulinë.
– Mbron mëlçinë nga efektet e dëmshme të ilaçeve, alkoolit, nga lëndët helmuese dhe përmirëson funksionet e mëlçisë, shton rezistencën dhe performancën.
– Gjithashtu besohet se xhinsengu i bën rezistencë lodhjes përmes mbështetjes që i jep gjendrës mbiveshkore. Disa kërkues nga Italia, Danimarka dhe Finlanda këshillojnë përdorimin e tij si një ilaç plotësues për të sëmurët me kancer.
– Gjithashtu, ai pakëson prishjen e qelizave që vjen si pasojë e mjekimit me rreze dhe mbron qelizat e shëndosha nga dëmtimi.

Përdorimi: Një lugë të vogël (çaji) nga vaji i Xhinsengut në një gotë qumështi pihet dy herë në ditë, mëngjes dhe mbrëmje pas buke deri në normalizim të plotë të gjendjes.
Vërejtje: Nuk mund të përdoret nga njerëzit që vuajnë nga mungesa e sheqerit në gjak (hipoglicemia) dhe nga tensioni i lartë i gjakut (hipertensioni).
Vërejtje: Nuk përdoret te gratë shtatëzëna, te fëmijët dhe tek ata që vuajnë nga alergjia

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles