Hot-dog me djathë me qepë ngjitëse të ëmbla dhe të tharta

Hot-dog me djathë me qepë ngjitëse të ëmbla dhe të tharta

Kombinoni dy ushqime të preferuara për Barbecue në një me këto hotdogs me cheeseburger. Shërbejeni thjesht ose ‘plotësisht të ngarkuar’ me salcën tonë të burgerit të bërë në shtëpi dhe qepët

Përbërësit

 • 500 gr I grirë viçi me 15-20% yndyrë
 • vaj perimesh, për larje
 • 4 feta të djathit tuaj të preferuar
 • 4 simite hot dog
 • 1 tranguj, feta (opsionale)

Për qepët

 • 2 lugë gjelle vaj luledielli
 • 4 qepë, të prera imët
 • 1 lugë sheqer pluhur i artë
 • 1 lugë gjelle musht, malt, uthull të kuqe ose të bardhë

Për salcën e burgerit (opsionale)

 • 4 lugë gjelle majonezë
 • 2 lugë mustardë (Amerikane ose Angleze, në varësi të preferencës tuaj)
 • 1 lugë ketchup

Metoda

 • HAPI 1

  Nëse bëni salcën tuaj të burgerit, përzieni të gjithë përbërësit së bashku në një tas të vogël, mbulojeni dhe ftohuni derisa të nevojitet. Mund të bëhet deri në dy ditë përpara. Hidheni mishin e grirë në një tas dhe vendoseni mirë me kripë dhe piper. Përdorni duart tuaja për të grirë gjithçka së bashku, më pas ndajeni mishin e grirë në katër pjesë. Formojeni secilën pjesë në një sallam pak më të gjatë se simitet e hot-dogut. Rrokullisni butësisht në një tepsi për t’u rrahur, më pas mbulojeni dhe ftohuni për të paktën 1 orë. Do të ruhet i ftohtë deri në 24 orë.

 • HAPI 2

  Drita a barbekju dhe prisni derisa të qymyri janë hiri, ose vendosni një Barbecue me gaz në nivel të lartë. Për qepët, ngrohni vajin në një tigan prej gize të vendosur mbi Barbecue (ose bëjeni këtë në një tigan mbi pllakë). Shpërndani qepët së bashku me pak kripë dhe sheqer dhe ziejini për 20-25 minuta, duke i trazuar herë pas here derisa qepët të marrin ngjyrë të artë dhe të digjen pak në vende. Spërkatni me kujdes uthullën dhe gatuajeni edhe për disa minuta derisa qepët të jenë të bllokuara. E largojmë nga zjarri dhe e lëmë mënjanë.

 • HAPI 3

  Lyejeni me pak vaj mbi hot dog-ët dhe ziejini në Barbekju për 10 minuta derisa të gatuhen, me shenja karboni nga të gjitha anët. Vendoseni djathin mbi hot dog-ët dhe vazhdoni të gatuani për disa minuta derisa djathi të shkrihet – nëse skarë juaj ka një kapak, mbylleni për të shkrirë djathin shpejt. Ndërkohë, nëse dëshironi, theksoni anët e prera të simiteve. Mbushni simitet me hot dog-ët, më pas vendosni sipër qepëve ngjitëse, trangujve dhe salcës së burgerit, ose çfarëdo erëzash të preferuara.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles