Harira

Harira

Bëni një tas ngrohës me harira, supë marokene plot me bishtajore, domate, mish viçi dhe erëza. Është i përzemërt, i kënaqshëm dhe plot shije – perfekt për ditët e ftohta

Përbërësit

 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 300 gr zierje viçi ose viçi pa kocka, i prerë nga yndyra e tepërt, i prerë në copa 3 cm
 • 1 i vogël qepë, i grirë imët
 • 1 lugë e grirë shafran i Indisë
 • ½ lugë e grirë piper i zi
 • ¼ lugë xhenxhefil i bluar
 • 1 lugë gjelle e freskët e copëtuar majdanoz
 • 1 lugë gjelle pure domatesh
 • majë e shafrani
 • 70 g të thata qiqrat, ngjyhet brenda natës dhe kullohet (ose 140 gr qiqra të konservuara, të kulluara)
 • 6 të mëdha domate, grirë ose grirë në një përpunues ushqimi
 • 100 gr selino (2 kërcell), të grira hollë
 • 80 g të thata thjerrëzat jeshile
 • 3 lugë gjelle miell misri ose miell i thjeshtë
 • 2 lugë gjelle të freskëta të copëtuara koriandër dhe copa limoni, për t’u shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni vajin e ullirit në një masë të madhe kundër zjarrit tavë mbi zjarr mesatar. Shtoni mishin, qepën dhe erëzat me 1½ lugë kripë. Lëreni për 5-10 minuta që mishi të skuqet lehtë, duke e përzier herë pas here. Shtoni pjesën tjetër të përbërësve përveç thjerrëzave, miell misri, koriandër dhe limon. Shtoni 1 litër ujë të vluar, lëreni të vlojë, mbulojeni me kapak dhe ulni zjarrin në minimum. Lëreni të ziejë për 1 orë.

 • HAPI 2

  Shtoni thjerrëzat në tavë, mbulojeni me kapak dhe gatuajeni edhe për 20 minuta të tjera. Kur qiqrat, mishi dhe thjerrëzat të jenë zier, përzieni miellin e misrit në një tas të vogël me 3 lugë gjelle ujë dhe përzieni derisa të bëhet një masë homogjene. Përzieni masën e miellit të misrit në tavë. Ziejini për 5 minuta derisa harira të trashet dhe të marrë një teksturë prej kadifeje.

 • HAPI 3

  Shpërndajeni mbi koriandër, më pas shërbejeni të nxehtë me copa limoni anash për t’u shtrydhur.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles