Krem kosi dhe patate me xhaketë qiqrash

spot_img

Krem kosi dhe patate me xhaketë qiqrash

Provoni këto patate të pjekura për drekë, darkë ose si pjatë anësore në një Barbecue. Ju mund të ktheni mbetjet në një sallatë patate dhe madje lëkurat mund të piqen përsëri për një meze të lehtë

Përbërësit

 • 8 patate pjekje mesatare
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 300 gr krem kosi
 • 2 shallots të grira imët
 • tufë e vogël e qiqra të copëtuara

Metoda

 • HAPI 1

  Ngroheni furrën në 200C/180C ventilator/gaz 6. Prisni patatet me një pirun dhe hidhni vajin dhe pak kripë deti. Piqeni direkt në furrë për 1 orë 20 minuta derisa të zbuten.

 • HAPI 2

  Kombinoni ajkën e thartë, qepujt, qiqrat dhe disa erëza. Pritini një kryq në pjesën e sipërme të secilës xhaketë dhe shërbejeni me përzierjen e kremit të thartë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles