Adoleshentët e pastrehë në rrezik të shtuar për vetëvrasje, përdorim të substancave

Më shumë se 1 në 20 nxënës të shkollave të mesme në SHBA kanë përjetuar të pastrehë, duke i vënë ata në rrezik të shtuar për një gamë të gjerë shëndeti mendor dhe përdorimi i substancave probleme, sugjeron një studim i ri.

Që nga viti 2019, para Pandemia e covid-19 mbylli shkollat ​​dhe krijoi një ortek sfidash emocionale dhe financiare për familjet amerikane, 5.6 për qind e nxënësve të shkollave të mesme amerikane ishin të pastrehë, zbuloi studimi. Të rinjtë pa strehim kishin shumë më shumë gjasa të ishin meshkuj, të zinj, hispanikë ose të identifikoheshin si homoseksualë apo lezbike, raportojnë studiuesit dje në JAMA.

Krahasuar me adoleshentët me strehim të sigurt, ata që përjetuan të pastrehë kishin më shumë se dy herë më shumë gjasa të mendonin, planifikonin ose tentonin vetëvrasjen seriozisht, zbuloi studimi. Adoleshentët e pastrehë kishin gjithashtu më shumë se dy herë më shumë gjasa të pinin pije të tepërta ose të keqpërdornin recetën opioidetdhe afërsisht 13 herë më shumë gjasa për të përdorur heroinë, afërsisht 8 herë më shumë gjasa për të përdorur kokainë, rreth 7 herë më të prirur për të përdorur metamfetamina ose droga të injektuara, dhe më shumë se 5 herë më shumë gjasa për të përdorur ekstazi.

“Studimi ynë zbuloi se adoleshentët e pastrehë përjetuan një shëndet mendor dukshëm më të keq dhe më shumë përdorim të substancave sesa homologët e tyre në shtëpi,” tha autori i vjetër i studimit Rishi Wadhera, MD, i Beth Israel Deaconess Medical në Boston, në një. deklaratë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles