7 hotelet më të mira në Sydney (Përditësuar 2024)

spot_img

Shtëpia ikonë e Operës së Sidneit në breg të qytetit në një ditë të bukur dhe me diell
Postuar: 1/3/2024 | 1 mars 2024

Sydney është vendi ku shumica e udhëtarëve e nisin udhëtimin e tyre Australia. Është qyteti më i madh i vendit (pothuajse 20% e të gjithë popullsisë jeton këtu), me plazhe të pabesueshme, një jetë nate argëtuese dhe shumë muzeume dhe galeri.

Unë e kam vizituar qytetin që nga viti 2007 dhe gjithmonë kaloj një kohë të mrekullueshme. Sydney është i mrekullueshëm dhe nuk lodhem kurrë duke admiruar Shtëpinë e Operës dhe Urën e Portit. Por ndërsa qyteti ka shumë për t’ju mbajtur të zënë, është pak e shtrirë. Kjo do të thotë se është e rëndësishme të zgjidhni vendin e duhur për të qëndruar.

Gjatë viteve, kam qëndruar në hotele të panumërta. Ka shumë në qytet dhe të zgjedhësh një mund të jetë dërrmuese. Këtu është lista ime e hoteleve më të mira në Sydney:

1. Hotel Merkantil

Një dhomë hoteli e madhe dhe e gjerë në Hotelin Mercantile në Sydney, AustraliNjë dhomë hoteli e madhe dhe e gjerë në Hotelin Mercantile në Sydney, Australi
I vendosur në lagjen historike Rocks, ky hotel me tre yje është vetëm pesë minuta më këmbë nga Shtëpia ikonë e Operas dhe Ura e Portit. Më pëlqen veçanërisht që është shtëpia e pub-it irlandez më të gjatë në Australi, ku mund të shijoni muzikë të rregullt live së bashku me pintën tuaj.

Një hotel i nivelit të mesëm, dhomat këtu janë të thjeshta, minimaliste dhe praktike. Edhe pse nuk është super arti apo unik, dhomat janë të mëdha dhe shtretërit janë të rehatshëm. Gjithashtu ka Wi-Fi falas, AC dhe aparat për kafe/çaj në çdo dhomë. Banjat ndonëse të vogla janë të mirëmbajtura dhe gjithçka është në gjendje të mirë. Nuk ka mëngjes në dispozicion, por ka shumë opsione aty pranë. Theksi këtu është më shumë te vendndodhja sesa te komoditetet, por ju gjithsesi merrni vlerë të mirë. Është vendi më i mirë për të qëndruar në The Rocks me një buxhet.

Rezervoni këtu!

2. Hotel Boutique Coogee Bay

Një dhomë e madhe hoteli me sfond të ndikuar nga oqeani, Hoteli Coogee Bay në Sydney, AustraliNjë dhomë e madhe hoteli me sfond të ndikuar nga oqeani, Hoteli Coogee Bay në Sydney, Australi
Ky hotel i freskët me katër yje ndodhet në Coogee Bay, një lagje plazhi në juglindje të qytetit. Më pëlqen që hoteli është vetëm dy minuta në këmbë nga plazhi. Të gjitha dhomat këtu janë të bollshme dhe të ajrosura, me ngjyra dhe dekorime plazhi. Dhomat kanë gjithashtu televizor me ekran të sheshtë, tavolina, aparate kafeje/çaji dhe minibar. Banjat janë gjithashtu të bollshme, me dushe që kanë presion të mirë të ujit.

Mëngjesi shërbehet në barin dhe skarën e hotelit pranë plazhit, dhe hoteli ka gjithashtu një bar koktejli në stilin art-deco dhe bar sportiv. Nëse keni një automjet, ka edhe parking privat (që është e rrallë në qytet). Nëse dëshironi një qëndrim më të qetë dhe më relaksues, ky është hoteli për ju.

Rezervoni këtu!

3. Crystalbrook Albion

Një dhomë hoteli e madhe dhe e gjerë me një shtrat të madh në Crystalbrook Albion në Sydney, AustraliNjë dhomë hoteli e madhe dhe e gjerë me një shtrat të madh në Crystalbrook Albion në Sydney, Australi
Në jug të qendrës së qytetit në Surry Hills, ky hotel luksoz me pesë yje ndodhet në një ndërtesë të mrekullueshme të trashëgimisë me tulla që dikur ishte një ish-manastir. Prona është e dizajnuar në mënyrë elegante, duke marrë frymëzim nga vitet 20 dhe 70. Rezultati është eklektik por elegant. Më pëlqejnë veçanërisht të gjitha veprat shumëngjyrëshe të artit në holl, sallë pritjeje dhe salla.

Çdo dhomë është unike, por të gjitha janë të ndritshme dhe të ajrosura, me shumë dritë natyrale. Shtretërit janë të mëdhenj dhe të rehatshëm, dhe dhomat kanë gjithashtu televizor me ekran të sheshtë, tavolina, aparate kafeje/çaji dhe rroba banjosh prej pelushi. Banjat janë gjithashtu të bollshme dhe të ndritshme, me dushe të mëdha shiu dhe prekje të dizajnit të butikut si mure me pllaka me ngjyra. Ka gjithashtu një tarracë të freskët në çati dhe mëngjesi çdo mëngjes përfshin shumë pasta të freskëta. Unë mendoj se ky është një hotel i mrekullueshëm, me stil, i përsosur nëse doni të spërkatni.

Rezervoni këtu!

4. Hotel Glasgow Arms

Një dhomë e vogël por komode hoteli në Glasgow Arms në Sydney, AustraliNjë dhomë e vogël por komode hoteli në Glasgow Arms në Sydney, Australi
Ky hotel ndodhet mbi një pijetore të bukur të vjetër. Nuk është veçanërisht elegant dhe dizajni është pak i vjetëruar, por ka një mëngjes kontinental falas që shërbehet çdo mëngjes dhe hoteli është vetëm pesë minuta në këmbë nga Darling Harbour. Është më shumë një vend i paharrueshëm për t’u përplasur, ushqimi në pijetore është i shkëlqyeshëm dhe stafi shkon përtej dhe më tej për t’ju bërë të ndiheni të mirëpritur.

Dhomat, megjithëse nuk janë veçanërisht të mëdha, janë të ndritshme dhe kanë shumë dritë natyrale. Ka një tavolinë, TV me ekran të sheshtë dhe Wi-Fi falas në secilin. Banjat janë në anën më të vogël, por kanë dushe të këndshme me presion të madh uji. Gjithçka është e pastër dhe e rehatshme, duke e bërë këtë një zgjedhje të mirë për udhëtarët që kërkojnë vlerë dhe thjeshtësi.

Rezervoni këtu!

5. The Darling at The Star

Një dhomë e madhe hoteli me shumë dritë natyrale në hotelin Darling at the Star në Sydney, AustraliNjë dhomë e madhe hoteli me shumë dritë natyrale në hotelin Darling at the Star në Sydney, Australi
Ky është një hotel masiv me pesë yje me një banjë, kazino dhe mbi 20 bare dhe restorante. Më pëlqen shumë që kanë një banjë turke, por ka edhe një pishinë të hapur të ndezur (e cila ka barin e vet). Mëngjesi nuk ka shumë opsione, por ajo që ofrohet është e jashtëzakonshme. Hoteli gjithashtu ka një shërbim shërbëtor nëse keni një automjet. Në përgjithësi, ka më shumë një atmosferë resorti sesa një hotel të rregullt.

Dhomat janë të mëdha dhe të bollshme, me shumë dritë natyrale. Ato kanë një dizajn elegant, modern dhe ofrojnë shumë përfitime, duke përfshirë televizorë me ekran të sheshtë, minibar, tavolina, rroba banjosh prej pelushi dhe çarçafë pambuku egjiptian. Banjat janë gjithashtu të ndritshme dhe të bollshme, me veçori mermeri dhe vaska të mëdha. Nëse dëshironi luks në zemër të qytetit, ky është hoteli për ju.

Rezervoni këtu!

6. Hotel Bondi

Një dhomë hoteli e madhe por e thjeshtë në Hotel Bondi në Sydney, AustraliNjë dhomë hoteli e madhe por e thjeshtë në Hotel Bondi në Sydney, Australi
Ky hotel butik me tre yje ka ballkone private dhe të përbashkëta me pamje të gjerë me pamje nga plazhi popullor Bondi. Gjithçka është moderne dhe dizajni ka një ndjenjë të thjeshtë, minimaliste. Dhomat janë të mëdha dhe të ndritshme dhe përfshijnë gjithçka që ju nevojitet (Wi-Fi, tavolinë, TV, aparat për kafe/çaj). Ka edhe dhoma luksoze me pajisje kuzhine, nëse dëshironi të gatuani ushqimet tuaja (megjithëse ka edhe një restorant në vend).

Ndërsa vetë hoteli nuk është asgjë për të shkruar, çmimi për vendndodhjen është fantastik. Në fund të fundit, Bondi Beach është pikërisht përballë rrugës!

Rezervoni këtu!

7. Sydney Potts Point

Një shtrat i madh dhe një dhomë hoteli e gjerë në hotelin Sydney Potts Point në Sydney, AustraliNjë shtrat i madh dhe një dhomë hoteli e gjerë në hotelin Sydney Potts Point në Sydney, Australi
Ky hotel apartamentesh me katër yje krenohet me një tarracë në çati me pamje nga qyteti dhe ndodhet vetëm pesë minuta nga jeta e shfrenuar e natës e Kings Cross. Shumica e dhomave kanë aneks kuzhine dhe ka gjithashtu pajisje BBQ në çati nëse dëshironi të gatuani jashtë. Sa i përket komoditeteve, dhomat kanë një tavolinë, frigorifer, TV me ekran të sheshtë dhe aparat kafeje/çaji. Shtretërit kanë dyshekë të trashë dhe janë vërtet komod. Dhomat kanë shumë hapësirë ​​dhe dritë gjithashtu (bajat janë disi të vogla edhe pse). Nuk ofrohet mëngjes, por me një aneks kuzhine, ju lehtë mund të përgatisni ushqimin tuaj.

Nuk është një vend super i zbukuruar, por gjithçka është e mirëmbajtur dhe madje ka pak art në çdo dhomë. Më pëlqen që gjithçka ndihet moderne dhe e pastër këtu.

Rezervoni këtu!

***

Sydney është një qytet argëtues. Unë gjithmonë e dua kohën time këtu kur e vizitoj. Dhe ndërsa është një qytet i madh, duke qëndruar në një nga hotelet e mësipërme do të jeni të pozicionuar mirë për të parë pamjet dhe për të përfituar sa më shumë nga udhëtimi juaj.

Rezervoni udhëtimin tuaj në Sydney: Këshilla dhe truket logjistike

Rezervoni fluturimin tuaj
Përdorni Skyscanner për të gjetur një fluturim të lirë. Ata janë motori im i preferuar i kërkimit, sepse ata kërkojnë faqe interneti dhe linja ajrore anembanë globit, kështu që ju gjithmonë e dini që asnjë gur nuk lihet pa lëvizur.

Rezervoni akomodimin tuaj
Ju mund të rezervoni hotelin tuaj me Hostelworld pasi ata kanë inventarin më të madh dhe ofertat më të mira. Nëse dëshironi të qëndroni diku tjetër përveç një hosteli, përdorni Booking.com pasi ata vazhdimisht kthejnë çmimet më të lira për bujtina dhe hotele të lira.

Për më shumë bujtina të sugjeruara, këtu është një listë e bujtinave të mia të preferuara në Sydney. Dhe për të kuptuar se ku të qëndroni, këtu është një listë e lagjeve më të mira në Sydney kështu që ju mund të zgjidhni zonën e duhur për vizitën tuaj.

Mos harroni sigurimin e udhëtimit
Sigurimi i udhëtimit do t’ju mbrojë nga sëmundjet, lëndimet, vjedhjet dhe anulimet. Është një mbrojtje gjithëpërfshirëse në rast se ndonjë gjë shkon keq. Unë kurrë nuk shkoj në një udhëtim pa të pasi më është dashur ta përdor shumë herë në të kaluarën. Kompanitë e mia të preferuara që ofrojnë shërbimin dhe vlerën më të mirë janë:

Po kërkoni kompanitë më të mira për të kursyer para?
Shikoni timen faqe burimi për kompanitë më të mira për t’u përdorur kur udhëtoni. Unë listoj të gjitha ato që përdor për të kursyer para kur jam në rrugë. Ata do t’ju kursejnë para edhe kur të udhëtoni.

Dëshironi më shumë informacion mbi Sydney?
Sigurohuni që të vizitoni tonë udhëzues i fuqishëm i destinacionit në Sydney për më shumë këshilla planifikimi!

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles