Vaktet e mëvonshme rrisin urinë, pakësojnë kaloritë e djegura

Të ngrënit më vonë gjatë ditës mund ta bëjë më të vështirë rezistimin ndaj ngrënies së tepërt të ushqimit dhe më të vështirë djegien e të gjitha kalorive që konsumoni, sipas një studimi të ri që ofron një pasqyrë të re se pse anashkalimi i mëngjesit ose ngrënia e meze gjatë natës mund të kontribuojë në obezitet. .

Edhe pse ngrënia e ushqimeve pas darkës ka qenë prej kohësh e lidhur me një rrezik në rritje të obezitetit, më pak dihet saktësisht pse konsumimi i ushqimit shumë afër kohës së gjumit mund t’i shkaktojë njerëzit të shtojnë peshë. Për studimin e ri, shkencëtarët krijuan një eksperiment laboratorik për të parë se si ndryshimi i kohës kur njerëzit hanin – por jo atë që hanin – mund të ndikojë në tre faktorë që mund të luajnë një rol në peshën trupore dhe rrezikun e obezitetit: dëshirat për ushqim dhe oreksi, aftësia. për të djegur kalori dhe përbërjen molekulare të indit dhjamor.

“Ne donim të testonim mekanizmat që mund të shpjegojnë pse ngrënia e vonë rrit rrezikun e mbipeshes,” thotë autori i vjetër Frank Scheer, PhD, drejtor i Programi i Kronobiologjisë MjekësoreBrigham dhe Divizioni i Spitalit të Grave për Çrregullimet e gjumit dhe Circadian në Boston.

“Hulumtimet e mëparshme nga ne dhe të tjerët kishin treguar se ngrënia e vonë lidhet me rrezikun e shtuar të mbipeshes, rritjen e yndyrës në trup dhe humbjen e suksesit të humbjes së peshës,” thotë Scheer. “Ne donim të kuptonim pse.”

Për studimin, 16 të rritur mbipeshë dhe obezë morën pjesë në dy eksperimente që u kërkonin të jetonin në laborator për disa ditë. Gjatë një qëndrimi në laborator, ata konsumuan tre vakte rreth orës 09:00, 13:00 dhe 16:30. Më pas, gjatë qëndrimit tjetër në laborator, ata hëngrën saktësisht të njëjtat vakte në një orar të mëvonshëm duke filluar nga ora 13:00 dhe duke përfunduar në 8: 30 pasdite

Shkencëtarët u kërkuan pjesëmarrësve të ndiqnin orare strikte të gjumit dhe të hanin dieta identike në të njëjtin orar për tre javë përpara çdo qëndrimi në laborator. Kur njerëzit ishin në laborator, ata hanin të njëjtat ushqime, dokumentuan dëshirat e tyre për urinë, jepnin mostra të rregullta gjaku dhe bënin vlerësime të temperaturës së trupit dhe shpenzimeve të energjisë. Studiuesit gjithashtu mblodhën mostra të asaj që njihet si indi dhjamor – yndyra e rrezikshme që grumbullohet rreth mesit tonë – nga disa pjesëmarrës për të parë se si oraret e ndryshme të ngrënies mund të ndikojnë në shprehjen e gjeneve në këtë ind.

Orari i mëvonshëm i të ngrënit dyfishoi shanset për të qenë të uritur dhe bëri që njerëzit të dëshironin më shumë ushqim në përgjithësi, sipas rezultatet e publikuara në Metabolizmi i qelizave.

Ngrënia më vonë gjithashtu dyfishoi dëshirat për ushqime me niseshte dhe mish në veçanti, dhe rrit dëshirën për kripë me 80 për qind, zbuloi studimi.

Kur njerëzit hanin më vonë, ata gjithashtu kishin nivele dukshëm më të ulëta të hormonit leptin, i cili sinjalizon ngopje.

Përveç kësaj, njerëzit në orarin e mëvonshëm të të ngrënit djegën 5 për qind më pak kalori gjatë ditës sesa kur ndiqnin orarin e mëparshëm të ngrënies.

Analiza e mostrave të indit dhjamor gjeti gjithashtu gjene të shprehura që nxisin rritjen e yndyrës kur njerëzit hanin më vonë gjatë ditës.

Ndërsa studimi ishte një eksperiment i kontrolluar i krijuar për të ndihmuar në përcaktimin nëse ngrënia më vonë mund të kontribuonte drejtpërdrejt në shtimin e peshës, kishte ende disa kufizime në studim. Disavantazhet më të mëdha ishin përmasat e vogla dhe periudha relativisht e shkurtër kohore që shkencëtarët ndoqën pjesëmarrësit.

Një kufizim tjetër është se njerëzve nuk iu është dhënë akses i pakufizuar në ushqim në laborator – si në jetën reale – duke e bërë të pamundur të dihet se sa koha e vakteve mund të ndikojë drejtpërdrejt në sasinë totale të kalorive që njerëzit mund të konsumojnë.

Kushtet e kontrolluara fort të laboratorit me sasi të rregulluara gjumi, ekspozim ndaj dritës, kalori dhe aktivitet fizik i ndihmuan shkencëtarët të izolojnë ndikimin e kohës së vaktit në dëshirat për ushqim, por këto kushte nuk janë të njëjta me atë që ndodh kur njerëzit largohen nga laboratori.

“Në jetën reale, shumë nga këta faktorë mund të ndikohen vetë nga koha e vaktit,” thotë Scheer. “Në studimet në shkallë më të gjerë, ku kontrolli i rreptë i të gjithë këtyre faktorëve nuk është i realizueshëm, duhet të paktën të shqyrtojmë se si variablat e tjerë të sjelljes dhe mjedisit ndryshojnë këto rrugë biologjike që bazojnë rrezikun e mbipeshes.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,693FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles