Mbushni edhe ju specat në mënyrën më pak të zakonshme dhe kënaquni me shijen e lehtë të gjellës së preferuar…

Përbërësit:

– speca gogozhare (të trashë),
– djathë feta,
– domate,
– spec djegës,
– rozmarinë,
– rigon,
– djathë të grirë në rende,
– vaj ulliri,
– ajkë për zierje.

Përgatitja:

Në djathin feta të shtypur shtoni domaten e prerë imët, specin djegës, rigonin dhe rozmarinën.

Qitni sipër një sasi të vogël ajkë për zierje dhe të gjitha ngrohni pak në furrë shporeti.

Mbushni specat e pastruar, qitni djathin e grirë me disa pika vaj ulliri.

Në furrën e nxehur piqni specat në 200 gradë celsius 10-15 minuta, ndërkaq para se të përfundojë pjekja mbuloni me kapakët (me pjesët e sipërme të prera) specat që edhe ato paksa të piqen.

Ju bëftë mirë, – transmeton Kuzhina Shqiptare.