Përbërësit

 • 10 vezë
 • 2 lugë majonez
 • 1 lugë senf (mustardë)
 • 1 lugë margarinë
 • 1 qepë e vogël e kuqe
 • 10 kokërr ullinjë
 • kripë
 • Piper te zi

Hapat

 1. Vezet i ziejme mjaftueshem. Qerojme dhe ndajmene dysh.
 2. Largojme te verdhe, e shtypim me luge, shtojem majonezen, mustarden,qepen e grire imet, kriposim dhe piperosim sipas shijes(shtojme dhe shije djeges sipas deshires) ddhe te gjitha keto i perziejem mire bashke. Tanim kemi nje lloj pureje te qullet me te cilen do te mbushim te bardhat e vezeve te ziera. Dekorojme me nga nje kokerr ulliri persiper.
 3. Pas ftohjes i servojme si paragjelle ose shtojce mishit te pjekur ose edhe nje specialitet per vitin e ri bashkangjitur te tjerave.