Pide me suxhuk

Përbërësit

Për brum

520 gr miell

325 ml qumësht i vakët

1 majë

½ lugë sheqer

¼ lugë kripë

Në brendësi

Suxhuk

Kaçkavall

2 vezë

Gjalpë

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Ujin e vakët dhe majën e vendosim në një enë të thellë dhe e përziejmë rreth 10 minuta.

Pastaj ia shtojmë miellin, kripën, sheqerin dhe e përziejmë glazurën.

Brumin e përfituar e lëmë rreth 1 orë në pritje, pas pritjës së brumit, fillojmë ta hapim me ndihmë të një t’holluesit.

İ t’hollojmë petët, përmbi ia vendosim kaçkavallin, skajet dhe anash i mbyllim.

Petët e formuara i vendosim në furrë për pjekje në temperaturë 220 gradë celsius për 10 minuta.

Pas 10 minuta të pjekjës i marrim nga furra ia thejmë vezët,vendosim suxhukun dhe gjalpin e shkrirë.

Pidet i vëmë prap në furrë për pjekje rreth 5-10 minuta.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,680FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles