Patate dhe ajkë në furrë

spot_img

Perbersit:

500 ml ajkë për gatim
500 ml qumësht
3 thelpinj hudhre
8 patate.

Pergatitja:

Ndezim furrën në 190 C. Hedhim ajkën, qumështin dhe hudhrën në një tenxhere të madhe dhe lëmë të ziejë. Prejmë patatet shumë hollë, rreth 3-4 mm, dhe shtojmë në masën e kremit, së bashku me pak kripë dhe piper. Ziejmë për 3 minuta. Përziejmë ngadalë që të ndajmë copëzat e patates nga njëra-tjetra

Heqim patatet me një lugë me vrima dhe vendosim në një enë për pjekje. Shtojmë kremin mbi duke hequr copat e hudhrën, vetëm aq sa të mbulohen patatet dhe të ketë pak lëng mbi. Pjekim për 30 minuta deri sa domatet të zbuten dhe të marrin ngjyrë

Ju befte mir!

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles