Vendet evropiane dominojnë listën e pasaportave më të fuqishme në botë në 2021

spot_img

Pavarësisht se janë tre vende nga Azia në top 3, vendet evropiane dominojnë top 10 listën e pasaportave më të fuqishme në vitin 2021.

Pa marrë parasysh kufizimet e përkohshme, Japonia vazhdon të mbajë pozitën numër një në Indeksin e Pasaportave Henley 2021, me mbajtësit e pasaportave në gjendje të aksesojnë 191 destinacione në mbarë botën pa viza. Ky shënon vitin e tretë radhazi që Japonia mban vendin e parë, qoftë e vetme apo së bashku me Singaporin.

Singapori ndodhet në 2nd pozicion, me akses në 190 destinacione, dhe Koreja e Jugut mban 3rd vend së bashku me Gjermaninë, ku të dyja kanë një rezultat pa viza/vizë në mbërritje prej 189.

Në pozitën e 4-të, vendet evropiane zënë renditjen. Finlanda, Italia, Luksemburgu, Spanja në vendin e katërt.
Në vendin e 5-të, Austria dhe Danimarka.
Në vendin e 6-të, Franca, Irlanda, Holanda, Portugalia dhe Suedia.
Në pozitën e 7-të, Belgjika, Norvegjia, Zvicra, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara dhe Zelanda e Re
Në vendin e 8-të, Republika Çeke, Greqia, Malta dhe Australia.
Në vendin e 9-të, Kanada.
Në vendin e 10-të, Hungaria.

Me SHBA-në dhe Britaninë e Madhe që ende përballen me sfida të rëndësishme në lidhje me virusin, dhe fuqia e pasaportave të të dy vendeve që vazhdon të gërryhet vazhdimisht, balanca e fuqisë po ndryshon. Gjatë shtatë viteve të fundit, pasaporta amerikane ka rënë nga vendi numër një në 7th vend, një pozicion që aktualisht ndan me MB. Për shkak të kufizimeve të udhëtimit të lidhura me pandeminë, udhëtarët nga MB dhe SHBA aktualisht përballen me kufizime të mëdha nga mbi 105 vende, me mbajtësit e pasaportave amerikane në gjendje të udhëtojnë në më pak se 75 destinacione, ndërsa mbajtësit e pasaportave në Mbretërinë e Bashkuar aktualisht kanë akses në më pak se 70.

Dr. Christian H. Kaelin, Kryetar i një firme këshilluese për rezidencë dhe shtetësi Henley & Partners dhe shpikësi i konceptit të indeksit të pasaportave, thotë se renditja e fundit ofron një mundësi për të reflektuar mbi trazirat e jashtëzakonshme që karakterizoi 2020. “Vetëm një vit më parë të gjitha indikacionet ishin se normat e lëvizshmërisë globale do të vazhdonin të rriteshin, se liria e udhëtimit do të rritje, dhe se mbajtësit e pasaportave të fuqishme do të gëzonin më shumë akses se kurrë më parë. Bllokimi global i mohoi këto projeksione të ndezura dhe ndërsa kufizimet fillojnë të hiqen, rezultatet nga indeksi i fundit janë një kujtesë se çfarë do të thotë realisht fuqia e pasaportave në një botë të përmbysur nga pandemia.”

Me vaksinën e parë Covid-19 të miratuar pak më shumë se një muaj më parë, ekspertët e industrisë ajrore besojnë se vaksinimi i detyrueshëm përpara udhëtimit ajror mund të jetë së shpejti një domosdoshmëri. Një risi teknologjike e planifikuar të nisë në tremujorin e parë 2021 që do të kontribuojë në rivendosjen e lëvizshmërisë globale është Nisma e IATA Travel Pass — një aplikacion celular që u mundëson udhëtarëve të ruajnë dhe menaxhojnë certifikatat e tyre të verifikuara për testet ose vaksinat Covid-19.

Ekspertët sugjerojnë se për sa i përket lëvizshmërisë globale në të ardhmen, ne nuk mund të presim një kthim në modelet e para-pandemisë. Dr. Parag Khannaautori më i shitur (E ardhmja është aziatike) dhe Themeluesi dhe Partneri Menaxhues i FutureMap në Singapor thotë se sistemi nuk do të kthehet thjesht në atë që ishte dhe se vetëm kombësia nuk do të mjaftojë më për të garantuar kalim të sigurt.

Migrimi i investimeve: Një politikë sigurimi thelbësor

Mes këtyre ndryshimeve dinamike, tërheqja e migrimit të investimeve mbetet konstante, me vendet që ofrojnë programe qëndrimi dhe shtetësie që vazhdojnë të ecin jashtëzakonisht mirë në indeks. CEO i Henley & Partners Dr. Juerg Steffen thotë se paqëndrueshmëria e nxitur nga Covid-19 ka shtyrë tërheqjen në rritje të vazhdueshme të migrimit të investimeve në tepricë. “Më shumë sesa të shoqërohet me lehtësinë e thjeshtë të udhëtimit ose blerjen e një shtëpie pushimi, vendbanimi alternativ dhe shtetësia tani perceptohen edhe në aspektin e potencialit të tyre të jashtëzakonshëm për diversifikimin e portofolit, aksesin në investimet dhe operacionet globale dhe krijimin e një trashëgimie dhe identiteti të ri. për familjen. Ngjarjet e papritura dhe të paprecedentë të vitit 2020 kanë përkeqësuar njëkohësisht faktorët shtytës si paqëndrueshmëria politike dhe ekonomike dhe faktorët tërheqës të ri prioritizuar, me stabilitetin, sigurinë dhe aksesin në arsim dhe kujdes shëndetësor cilësor duke u bërë çështje më shqetësuese se kurrë më parë. Migrimi i investimeve është tani një konsideratë standarde për familjet dhe sipërmarrësit ndërkombëtarë, të cilët kërkojnë të mbrojnë paqëndrueshmërinë dhe të krijojnë vlerë afatgjatë përmes rritjes së lëvizshmërisë globale.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles