Vaping dhe diabeti i tipit 2: Si e-cigaret mund të ndikojnë në sheqerin në gjak

spot_img

Kur bëhet fjalë për cigaret tradicionale, hulumtimi është i qartë dhe përfundimtar: Pirja e duhanit mund të ketë një ndikim të madh tek ju rreziku i diabetit. Sipas Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), duhanpirësit kanë rreth 30 deri në 40 për qind më shumë gjasa të zhvillojnë diabetin e tipit 2 sesa jo duhanpirësit – dhe rreziku rritet vetëm me sa më shumë cigare që pini. Përveç kësaj, njerëzit me diabet që pinë duhan kanë një rrezik në rritje të sëmundjeve serioze komplikimettë tilla si sëmundjet e zemrës dhe sëmundjet e syve.

Por a janë të vërteta këto rreziqe kur bëhet fjalë për të cigaret elektronike? Ndryshe nga homologët e tyre të duhanit, cigaret elektronike i lejojnë përdoruesit të thithin nikotinë dhe ndonjëherë aromatizohet pa e thithur gjithashtu tymi, katrani dhe monoksidi i karbonit gjendet në cigaret tradicionale.

Për shkak se e-cigaret janë relativisht të reja në skenë, ne nuk kemi ende aq shumë kërkime se si ato ndikojnë në trup. Megjithatë, studime të shumta tashmë ofrojnë njohuri thelbësore se si avullimi mund të ndikojë në rrezikun e diabetit të tipit 2 dhe menaxhimin e sëmundjes.

Çfarë dimë rreth mënyrës se si avulli ndikon në rrezikun e diabetit

Studiuesit tashmë e dinë se cigaret elektronike nuk janë aspak të padëmshme. Për shembull, ndërsa avulli i tyre mund të mos përmbajë disa nga kimikatet që përmban tymi tradicional i cigareve, ato mund të përmbajnë ende metale të rënda dhe produkte që shkaktojnë kancer, si akroleina. Sipas CDC-së. Hulumtimet shtesë të paraqitura në prill 2017 në Universitetin George Washington në Uashington, DC, treguan se përdorimi i cigareve elektronike është i lidhur me një rritje prej 42 për qind të rrezikut të infarktit të miokardit ose sulmit në zemër, për të cilin njerëzit me diabet tashmë kanë një rrezik i rritur.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles