Të kesh një prind me diabet të tipit 2: Çfarë duhet të dini për rrezikun tuaj

spot_img

Çdo vit, Allison Jones, 34 vjeç, nga Champaign, Illinois, kontrollon sheqerin e saj në gjak. Deri më tani, ajo ka marrë frymë e lehtësuar kur numrat e saj janë kthyer çdo herë në normalitet. Megjithatë, ajo e di se diabeti i tipit 2 është në gjakun e saj, ose më saktë, në gjenet e saj. Ajo ka parë babanë e saj, të diagnostikuar në të 40-at, duke luftuar me sëmundjen dhe tre nga katër vëllezërit e motrat e babait të saj gjithashtu e kanë atë. “Është padyshim një shqetësim në mendjen time,” thotë Jones.

Gjenetika dhe mënyra e jetesës luajnë një rol

Shqetësimi i Jones është i bazuar. Hulumtimet sugjerojnë se të kesh një prind me diabet të tipit 2 rrit rrezikun e zhvillimit të sëmundjes deri në katërfish dhe edhe më shumë nëse të dy prindërit janë të prekur. “Ne e dimë se nëse të dy prindërit kanë diabet të tipit 2, ekziston një rrezik prej rreth 50 për qind që ju dhe vëllezërit e motrat tuaj t’ju transmetohen gjenet,” thotë Edward Hess, MD, një endokrinolog që drejton programin e diabetit në Kaiser Permanente në Fontana. Kaliforni.

Është e qartë se diabeti i tipit 2 ka një komponent të fortë gjenetik dhe kjo është arsyeja pse ne shohim prevalencë më të madhe në disa grupe etnike, si amerikanët vendas dhe afrikano-amerikanët. Por është një sëmundje tepër komplekse. “Ka fjalë për fjalë dhjetëra gjene dhe vende në ADN që lidhen me diabetin e tipit 2,” thotë Dr. Hess.

Është e vështirë të kuptojmë se sa nga rreziku ynë vjen nga gjenetika dhe sa nga faktorët e stilit të jetesës, si p.sh. duke ngrënë dhe ushtrim modele. “Është një kombinim i trashëgimisë së atij lloji vërtet të fortë të diabetit nga prindërit,” thotë Hess, “dhe ju mund të trashëgoni zakone të këqija edhe nga prindërit tuaj.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles