Ushqimet më të mira të mesnatës për diabetin

spot_img

Nëse nuk keni perime në frigorifer, mund të zgjidhni gjithashtu djathë dhe krisur për një meze të lehtë të natës vonë. Mund të zgjidhni çdo lloj djathi, por përpiquni të kapni djathin e vërtetë kundrejt të përpunuar, këshillon Chong. Lexoni listën e përbërësve: Shmangni djathrat me lista të gjata përbërësish si “produkt djathi i përgatitur i pasterizuar”, thotë Chong. Në vend të kësaj, ajo preferon produkte me lista të thjeshta përbërësish si qumështi, kultura, kripa dhe enzimat.

Përveç kësaj, kërkoni drithëra të plota krisur, por sigurohuni që po e kufizoni madhësinë e porcionit në mënyrë që të mos kaloni mbi 15 gram (g) karbohidrate në total, thotë Chong. Ajo këshillon gjithashtu të anashkaloni krisurat që kanë miell të pasuruar, ose ndonjë patate të skuqur që është e skuqur – madje edhe patate të skuqura me tinguj të shëndetshëm të bëra nga patatet e ëmbla, të cilat në këtë formë nuk janë aq ushqyese, pasi vajrat e nxehta në këto ushqime mund të çojnë në radikale të lira që nxisin inflamacionin në trup, thotë Chong. Patate të skuqura të pjekura janë një alternativë më e mirë, vëren ajo.

Kur bëhet fjalë për krisur, aq më shumë fibra, aq më mirë, thotë Lowenthal. Ajo rekomandon triskota, të cilat kanë vetëm tre përbërës: grurë me drithëra të plota, vaj vegjetal dhe kripë. Megjithatë, jini të kujdesshëm në lidhje me madhësinë e porcioneve, pasi është e lehtë ta teproni me krisurat që dalin nga një kuti me porcione të shumta. Një mënyrë për ta luftuar këtë është blerja e pakove me 100 kalori, thotë Lowenthal, të cilat vijnë të para-porcione.

Ju gjithashtu mund ta kombinoni djathin tuaj me perime, si karrota ose shkopinj selino, thotë Lowenthal. Një opsion i fundit është të ndërroni krisurat me një fetë të vetme bukë të thekur me drithëra të plota, e cila gjithashtu zgjidh çdo problem me kontrollin e porcionit.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,871FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles