Ushqimet më të mira me acide yndyrore omega-3 për diabetin: salmoni, arra dhe më shumë

spot_img

Merrni parasysh faktin se acidet yndyrore omega-3 janë treguar se ndihmojnë njerëzit të kontrollojnë peshën e tyre trupore dhe sheqerin në gjak, dhe është e lehtë të kuptohet pse ekspertët i rekomandojnë ato si pjesë të një diete të shëndetshme nëse keni diabet.

Për shembull, pilulat e vajit të peshkut, të cilat përmbajnë omega-3, mund t’ju ndihmojnë të zvogëloni belin tuaj kur kombinohen me ndryshime të tjera të jetesës së shëndetshme, të tilla si kufizimi i kalorive dhe aktiviteti fizik, sipas një. rishikim i 21 provave të kontrolluara të rastësishme të botuara në nëntor 2015 në revistë PLoS One. Omega-3 gjithashtu mund të ndihmojë zemrën tuaj, gjë që është e rëndësishme nëse keni diabet sepse jeni në një rrezik në rritje për sëmundje të zemrës, thotë Susan Bowerman, RD, drejtore e edukimit dhe trajnimit të të ushqyerit në mbarë botën në. Herbalife Nutrition në Torrance, Kaliforni.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë (NIH) rekomandon që gratë të marrin 1.1 gram (g) omega-3 çdo ditë dhe që burrat të marrin pak më shumë – 1.6 g. Dhe kur bëhet fjalë për omega-3, komuniteti shkencor e di se disa lloje janë më të dobishme se të tjerët.

Bowerman thotë se dy burimet më të mira të omega-3 janë acidi eicosapentaenoic (EPA) dhe acidi docosahexaenoic (DHA), të cilat gjenden në peshqit yndyrorë, si salmoni, toni, skumbri, toni albacore, harenga, trofta e liqenit dhe sardelet. Por nëse ndiqni një dietë vegane ose thjesht nuk keni shije për ushqimet e detit, ju mund të jeni ende në gjendje të korrni përfitimet e omega-3 me varietetin me bazë bimore: acidin alfa-linolenik (ALA), shpjegon ajo. Burimet e ALA përfshijnë fasulet, fasulet e zeza, fara liridhe farat chia, sipas NIH. Ana negative e kalimit në këtë rrugë është se trupi mund të konvertojë vetëm një pjesë të ALA në EPA, vëren Bowerman.

edhe pse këshillon NIH duke zgjedhur formën e ushqimit të plotë mbi suplementet, opsioni i fundit – i disponueshëm në vaj peshku forma e pilulës – është një mënyrë tjetër. Vetëm sigurohuni që të hidhni një vështrim nga afër në shishe përpara se të blini; ju dëshironi që sasia totale e EPA dhe DHA e kombinuar të jetë të paktën 500 miligramë (mg) për dozë, thotë Bowerman. Gjithashtu, për shkak se Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) nuk i monitoron ose miraton këto suplemente përpara se të dalin në rafte, sigurohuni që të konsultoheni me ofruesin tuaj të kujdesit parësor dhe dietologun për t’u siguruar që suplementet janë të sigurta dhe se ato nuk ndërveprojnë me mjekimi i diabetit.

Nëse preferoni të merrni ushqime të plota për të përfituar përfitimet e omega-3, merrni parasysh zgjedhjen e tarifës së mëposhtme – të gjitha këto janë miratuar nga dietologët si pjesë e një ushqimi të shëndetshëm. dietë për diabetin e tipit 2.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles