Unazë kosi pjeshke dhe rrush pa fara

Unazë kosi pjeshke dhe rrush pa fara

Kjo tortë e lehtë është e përkryer për çaj pasdite me miqtë

Përbërësit

Për pjesën e sipërme

 • 3 pjeshkë të pjekura lëkurë, përgjysmuar dhe gurëzuar
 • 5 lugë gjelle pjeshkë ruaj
 • 100 gr rrush pa fara të freskëta

Për tortën

 • 250 g miell që ngrihet vetë
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • 175 g gjalpë i zbutur
 • 175 g sheqer pluhur i artë
 • 2 vezët i rrahur
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 4 lugë gjelle qumësht
 • Enë 170 ml krem kosi

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni furrën në 190C/fantilator 170C/gaz 5 dhe lyeni me gjalpë një tepsi unazore 23 cm që nuk ngjit. Renditni pjeshkët, me anën e prerë lart, në bazë nëse kallaji, më pas hidhni në mënyrë rastësore pjeshkën e konservoni dhe shpërndani mbi rrush pa fara.

 • HAPI 2

  Për të bërë kekun, rrihni së bashku miellin, pluhurin për pjekje, gjalpin, sheqerin, vezët, vaniljen dhe qumështin derisa të përzihen mirë, më pas përzieni salcën e thartë. Hidheni masën me lugë në formatin e kekut, më pas rrafshoni sipërfaqen.

 • HAPI 3

  E pjekim për 35-40 minuta derisa torta të jetë ngjallur mirë, të marrë ngjyrë të artë dhe të kthehet përsëri kur shtypet lehtë. Ftoheni për disa minuta dhe më pas hidheni me kujdes në një pjatë. Mund ta shërbeni të ngrohtë me krem ​​si ëmbëlsirë ose të ftohtë si kek.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles