Skink Cullen

Skink Cullen

Ziejeni farën, patatet, qumështin, qepën dhe majdanozin për të bërë këtë supë komode. Shërbejeni me bukë me kore për një drekë ose darkë të mbushur

Përbërësit

 • 1 lugë gjelle gjalpe pa kripe
 • 1 e mesme qepë
 • 400 g të mesme patate (rreth 2), qërohen dhe priten në kubikë 1 cm
 • 250 g murriz i tymosur
 • 250 ml qumësht i plotë
 • ½ tufë e vogël majdanoz ose qiqra, të grira imët

Metoda

 • HAPI 1

  Shkrini gjalpin në një tenxhere në zjarr mesatar, më pas shtoni qepën dhe skuqeni për 5-8 minuta derisa të jetë e tejdukshme, por jo të skuqet. Shtoni patatet dhe 300 ml ujë dhe lërini të vlojnë. Ulni pak zjarrin dhe ziejini për 10-15 minuta.

 • HAPI 2

  Ndërkohë, në një tigan tjetër e vendosim farën dhe e mbulojmë me qumësht. Gatuani butësisht për 5 minuta, ose derisa të zbuten. Hiqeni farën nga qumështi me një lugë të prerë (duke rezervuar qumështin), transferojeni në një pjatë dhe lëreni të ftohet pak. Kur të ftohet mjaftueshëm për t’u prekur, copëtojeni në copa të mëdha, duke hequr çdo kockë.

 • HAPI 3

  Hidhni qumështin e rezervuar dhe farën e grirë në tigan me përzierjen e patateve dhe gatuajeni edhe për 5 minuta të tjera. Spërkateni dhe spërkatni majdanozin për ta shërbyer.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles