Udhëtimet më të mira në këmbë në Milano (Përditësuar 2023)

spot_img

Katedralja e lartë në Milano, Itali në një ditë vere me diell
Postuar: 28.11.2023 | 28 nëntor 2023

Milano është një nga kryeqytetet e dizajnit dhe modës në botë. Por ajo ka më shumë për të ofruar sesa tregjet luksoze të modës dhe veshjeve të vjetra.

Një qytet me ndikim gjatë Rilindjes Italiane (dhe aktualisht i dyti më i madhi në Italia), Milano është shtëpia e një katedrale mahnitëse (që iu deshën mbi 500 vjet për t’u përfunduar), kështjellën Sforzesco të shekullit të 15-të (që strehon skulpturën e fundit të Mikelanxhelos) dhe të Leonardo da Vinçit Darka e fundite vendosur brenda kishës Santa Maria delle Grazie.

Këtu nuk mungon historia dhe kultura. Një nga mënyrat më të mira për të parë gjithçka në qytet është me një turne në këmbë. Ka shumë për të parë dhe lidhja me një udhëzues lokal ekspert do t’ju ndihmojë të kuptoni më thellë qytetin.

Këtu është lista ime e turneve më të mira në këmbë në Milano për t’ju ndihmuar të planifikoni udhëtimin tuaj, të kurseni para dhe të përfitoni sa më shumë nga vizita juaj!

Turneu më i mirë i përgjithshëm

Bëj shëtitje

Unë kam bërë turne Walks në të gjithë Evropën dhe është, deri tani, kompania ime e preferuar e turneut. Udhëtimet e tyre janë njëkohësisht argëtuese dhe edukative dhe gjithmonë arrijnë të shkojnë përtej. e tyre Turneu më i mirë i Milanos mbulon pamjet kryesore, të tilla si Duomo dhe Darka e Fundit (për të cilat përfshin biletat e linjës skip-the-line). Në tre orë, është super argëtuese dhe informuese. Udhërrëfyesit i dinë vërtet gjërat e tyre gjithashtu!

Turneu më i mirë falas

Evropa e Re e Sandeman

Nëse keni një buxhet, Evropa e Re është kompania më e mirë e udhëtimeve në këmbë falas në Milano. Ai drejton një turne të përditshëm me pikat kryesore, të udhëhequr nga një udhërrëfyes i certifikuar, që zgjat tre orë dhe është një hyrje e mirë për qytetin. Ai mbulon të gjitha pikat kryesore, si Duomo dhe Opera, si dhe disa pamje më pak të njohura. Vetëm mos harroni të këshilloni udhëzuesin tuaj në fund!

Këtu janë disa opsione të tjera të turneut në këmbë për t’ju ndihmuar të shfrytëzoni sa më shumë kohën tuaj në Milano:

1. GT Tours

Nëse thjesht dëshironi të shihni pikturën e Leonardo da Vinçit dhe nuk ju intereson asgjë tjetër, GT Tours zgjat një orë Turne me guidë të Darkës së Fundit. Do ta shihni nga afër këtë punë të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s dhe do të mësoni për historinë dhe rëndësinë e saj nga një udhërrëfyes ekspert vendas. Si pjesë e turneut, do të merrni një biletë me kohë për të admiruar këtë pikturë të famshme të shekullit të 15-të, me një vend 15-minutësh, kështu që nuk do të nxitoheni.

Turne nga 48 EUR.

Rezervoni këtu!

2. Milanoguida

Për t’u zhytur thellë për të mësuar rreth Duomo-s mahnitëse të Milanos, merrni këtë dy orë Turne në katedralen në çati. Ju do të merrni hyrjen pa ndërprerje në ndërtesë, e cila mburret me mbi 3500 statuja, 135 maja dhe pesë dyer prej bronzi, si dhe qasje në çati, ku mund të shihni pamje të mrekullueshme të qytetit. Do të merrni gjithashtu një kufje në mënyrë që të mund të dëgjoni udhëzuesin tuaj ndërsa eksploroni zonën e çatisë, duke admiruar majat, statujat dhe gargoylat e saj.

Turne nga 49 EUR.

Rezervoni këtu!

3. Përvojat e fshehura të Italisë

Për një turne më të çuditshëm, Italia Hidden Experiences zgjat dy orë Milano natën turne që mbulon disa destinacione më pak të vizituara, duke shfaqur histori dhe sekrete të familjeve fisnike historike. Ka gjithashtu disa histori drithëruese fantazmash të hedhura në masë të mirë gjithashtu!

Nëse një turne me fantazma gjatë natës nuk është gjëja juaj, ka edhe një 90-minutësh turne me guidë në Kalanë Sforza. Ishte një nga kështjellat më të mëdha në Evropë gjatë shekujve 16 dhe 17 dhe ku do të gjeni skulpturën e fundit të Michelangelo, Rondanini Pietà, e përfunduar në 1564. Në këtë turne do të mësoni shumë për Michelangelo dhe Leonardo da Vinci.

Turne nga 44 EUR.

Rezervoni këtu!

4. Kantina Urbana Milano

Italia është e njohur për verën e saj të klasit botëror. Për të provuar disa nga më të mirat e Milanit, drejtohuni në një udhërrëfyes turne degustimi i verës. Ju do të vizitoni katër vende dhe do të provoni një shumëllojshmëri, të gjitha të kombinuara në mënyrë perfekte me disa ushqime të shijshme lokale. Në këtë turne dy-orësh, do të mësoni rreth metodave të prodhimit të verës, do të provoni produkte autentike vendase dhe do të jeni në gjendje t’i bëni pyetje një somelier profesionist.

Turne nga 40 EUR.

Rezervoni këtu!

5. Sarah Zarillo Tours

Për të përjetuar skenën e famshme të modës në Milano, regjistrohuni për këtë Turne pazari Vintage. Është 3-4 orë dhe ju çon në disa lagje, ku mund të shfletoni dyqane të bukura të cilësisë së mirë duke mësuar për skenën lokale të modës. Ka oferta buxhetore, si dhe më shumë artikuj të cilësisë së mirë. Në fund të turneut, udhëzuesi juaj do t’ju japë një listë të dyqaneve të tjera që ia vlen të shikoni gjithashtu.

Turne nga 60 EUR.

Rezervoni këtu!

***

Derisa Bëj shëtitje është kompania ime e preferuar në qytet, nuk mund të gaboni me asnjë nga turnet në këtë listë. Ata do të sigurojnë që ju të keni një vizitë më të thellë dhe më të nuancuar ndërsa eksploroni së bashku me një udhërrëfyes lokal që mund të ndajë këshillat dhe këshillat e tyre të brendshme. Unë gjithmonë bëj një turne në këmbë kur vizitoj Milanin. Duhet edhe ti!

Rezervoni udhëtimin tuaj në Milano: Këshilla dhe truket logjistike

Rezervoni fluturimin tuaj
Përdorni Skyscanner për të gjetur një fluturim të lirë. Ata janë motori im i preferuar i kërkimit, sepse ata kërkojnë faqe interneti dhe linja ajrore anembanë globit, kështu që ju gjithmonë e dini se asnjë gur nuk lihet pa lëvizur!

Rezervoni akomodimin tuaj
Ju mund të rezervoni hotelin tuaj me Hostelworld pasi ata kanë inventarin më të madh dhe ofertat më të mira. Nëse dëshironi të qëndroni diku tjetër përveç një hosteli, përdorni Booking.com pasi ata vazhdimisht kthejnë çmimet më të lira për bujtina dhe hotele të lira.

Mos harroni sigurimin e udhëtimit
Sigurimi i udhëtimit do t’ju mbrojë nga sëmundjet, lëndimet, vjedhjet dhe anulimet. Është një mbrojtje gjithëpërfshirëse në rast se ndonjë gjë shkon keq. Unë kurrë nuk shkoj në një udhëtim pa të pasi më është dashur ta përdor shumë herë në të kaluarën. Kompanitë e mia të preferuara që ofrojnë shërbimin dhe vlerën më të mirë janë:

Po kërkoni kompanitë më të mira për të kursyer para?
Shikoni timen faqe burimi për kompanitë më të mira për t’u përdorur kur udhëtoni. Unë listoj të gjitha ato që përdor për të kursyer para kur jam në rrugë. Ata do t’ju kursejnë para edhe kur të udhëtoni.

Keni nevojë për një udhëzues?
Roma ka disa turne vërtet interesante. Kompania ime e preferuar është Bëj shëtitje. Ata kanë udhërrëfyes ekspertë dhe mund t’ju çojnë në prapaskenë në atraksionet më të mira të qytetit.

Dëshironi më shumë informacion mbi Milanin?
Sigurohuni që të vizitoni tonë udhëzues i fuqishëm i destinacionit në Venecia për më shumë këshilla planifikimi!

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles