Receta e byrekut me manaferra me sherebelë me mjaltë

spot_img

Nuk do të zhgënjeheni nëse e ndiqni këtë recetë saktësisht siç është shkruar, por sigurisht, ka gjithmonë hapësirë ​​​​për përshtatje dhe shkëmbim përbërësish. Ndërrimi më i dukshëm është përdorimi i manaferrave të ngrira në vend të manaferrave të freskëta – në varësi të vendit ku jetoni, ato të freskëta mund të mos jenë opsioni më i pjekur. “Kam përdorur manaferra të freskëta kur bëja këtë byrekë, por nëse nuk i gjeni, mos ngurroni t’i zëvendësoni me të ngrira”, thotë Rosenhouse, duke këshilluar që t’i “përdorni direkt nga ngrirja kur i përzieni me përbërësit e tjerë për mbushjen e byrekut. ” Sigurisht, ju gjithashtu mund të bëheni kreativ me llojin e frutave që po përdorni, pavarësisht nëse mirëpritni më shumë manaferra ose eksploroni opsione të tjera frutash. “Ju gjithashtu mund të zëvendësoni një pjesë të manaferrave me manaferrat e përziera, dardha të freskëta të copëtuara, apo edhe mollë për një byrek unik vjeshte”, thotë Rosenhouse.

Ka gjithashtu mundësi për ndërrime kur bëhet fjalë për koren e byrekut, veçanërisht për ata që nuk shiten plotësisht në natyrën e saj të mbushur me barishte. “Nëse nuk e ndjeni sherebelën, shtoni pak erëz në koren tuaj në mënyrën e xhenxhefilit të bluar, kanellës ose arrëmyshkpër një shije klasike vjeshte”, sugjeron Rosenhouse.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles