Ku të qëndroni në Quebec City kur vizitoni (Përditësuar 2023)

spot_img

Pamje panoramike ajrore e qytetit të Quebec në Kanada, me kështjellën Frontenac si një tipar të spikatur të horizontit dhe blunë e thellë të lumit Lawrence në sfond
Postuar: 28.11.2023 | 28 nëntor 2023

Quebec City është një nga qytetet më të bukura në Kanadaja. Shpesh i anashkaluar në favor të destinacioneve më të mëdha dhe më të njohura ndërkombëtarisht si Toronto, Montreal dhe Vancouver, ky është vendi ku eksploruesit evropianë (përfshirë Jacques Cartier dhe Samuel de Champlain) mbërritën për herë të parë në shekujt e 16-të dhe 17-të.

Sot, Quebec City është më i famshëm për qytetin e tij të vjetër evropian të ruajtur mirë. Ajo gjithashtu ka një reputacion të lulëzuar për festivalet argëtuese, veçanërisht në dimër. Atje jane shumë gjëra për të bërë gjithashtu, pasi qyteti është shtëpia e muzeve të hollësishme, një numri gjithnjë në rritje i mikrobirrarive dhe një skenë çuditërisht fantastike ushqimore.

Për t’ju ndihmuar të vendosni se ku të qëndroni në Quebec City, do të theksoj më poshtë lagjet më të mira, në mënyrë që të zgjidhni zonën që i përshtatet stilit dhe buxhetit tuaj të udhëtimit, pasi të gjitha ato kanë ndjenjën e tyre.

Ku të qëndroni në Quebec City për vizitorët për herë të parë: Quebec i Vjetër (Vieux-Québec)

një rresht shtëpish prej guri me çati me ngjyra të ndezura, teksa kështjella Frontenac shfaqet në sfondin e Vieux-Québec në Quebec City, Kanadanjë rresht shtëpish prej guri me çati me ngjyra të ndezura, teksa kështjella Frontenac shfaqet në sfondin e Vieux-Québec në Quebec City, Kanada
I vetmi qytet i mbetur i fortifikuar në veri të Meksikës dhe një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, Vieux-Québec është i rrethuar nga tre anët me mure fortifikuese guri dhe topat e tyre shoqërues. Me ndërtesat e tij historike prej guri, rrugët me kalldrëm dhe kështjellën e mirëfilltë (në të cilën mund të qëndroni nëse doni të spërkatni; shih më poshtë) që duket e madhe mbi të gjitha, Quebec i Vjetër është vendi më i afërt me sharmin historik evropian në këtë anë. të Atlantikut.

Jeni gjithashtu vetëm disa hapa larg nga të gjitha atraksionet kryesore të qytetit, duke përfshirë bibliotekën viktoriane, Dufferin Terrace, Bazilikën Notre-Dame de Québec (kisha më e vjetër në Amerikën e Veriut), teleferiku i shekullit të 19-të, Muzeu i Qytetërimit , dhe Porti Vieux. Është vendi më i mirë për të qëndruar nëse doni shumëllojshmërinë më të madhe të akomodimeve, pasi shumica e hoteleve ndodhen këtu.

Vendet më të mira për të qëndruar në Old Quebec:

  • BUXHET: HI Québec-Auberge Internationale de Québec – Ky është hosteli më i mirë në qytet. Me një vendndodhje të shkëlqyer në Vieux-Québec, ky hostel i madh (lokacioni më i madh HI në Kanada) ka një atmosferë super miqësore, disa dhoma të përbashkëta, një kafene dhe një kuzhinë të përbashkët. Konviktet janë të bollshme dhe kokat, të cilat janë metalike ose prej druri, kanë të gjitha prizat e tyre (megjithatë, pa perde privatësie ose drita individuale leximi).
  • MIDRANGE: Hotel AtypiQ – Ky hotel ofron vlerë të shkëlqyer për vendndodhjen me konceptin e tij unik për të ofruar dhoma të vogla që janë mjaftueshëm të mëdha për të akomoduar shtratin që paloset nga muri. Me zona të përbashkëta dhe një tarracë të këndshme në natyrë për të takuar njerëz, është e shkëlqyeshme për udhëtarët e vetëm që duan një përzierje të privatësisë dhe socializimit.
  • LUKS: Fairmont Le Château Frontenac – Një ikonë e qytetit, ky hotel historik është vendi për të qëndruar për një eksperiencë luksoze në Québécois. E hapur në 1893, Château është një pikë referimi kaq e rëndësishme e qytetit që mund të merrni turne me guidë në hotel edhe nëse nuk qëndron këtu. Dhomat janë të bollshme dhe shumë prej tyre kanë pamje mbi Qytetin e Vjetër. Pajisjet në dhomë përfshijnë një dush shiu, tavolinë dhe aparat kafeje. Château i vlerësuar me çmime gjithashtu krenohet me disa restorante dhe bare gustator, si dhe një pishinë të brendshme, një vaskë të nxehtë, një banjë, dhoma me avull dhe një dhomë fitnesi.

Ku të qëndroni në Quebec City për ushqime: Saint-Roch

Dikur një lagje e klasës punëtore, Saint-Roch është bërë zona më e modës e qytetit dhe qendra e skenës së teknologjisë. Me më pak hotele dhe atraksione, ai ka një ndjenjë më lokale në krahasim me lagjet e tjera të përmendura këtu (zakonisht është vendi ku banorët tërhiqen nga Qyteti i Vjetër i gjallë gjatë sezonit turistik).

Saint-Roch është plot me restorante ultra të lezetshme dhe të vlerësuara me çmime, kafene elegante, pjekje kafeje, mikrobirrari, bare koktejli të këndshëm dhe bistro franceze. Gjatë pushimeve tuaja midis vakteve, hyni në një nga butikët e shumtë të cilësisë së mirë, pushoni në kopshtin Jean-Paul L’Allier ose vizitoni Église Saint-Roch, kishën më të madhe në qytet.

Vendet më të mira për të qëndruar në Saint-Roch:

  • BUXHET: Hostel Auberge Jeunesse La Belle Planete Backpackers – Një bujtinë klasike pa çantë shpine, La Belle Planete ka konvikte me koka metalike bazë (pa perde personale, priza apo drita leximi) dhe dhoma private me banjo të përbashkëta. Ka Wi-Fi falas, një kuzhinë të përbashkët dhe zona të përbashkëta, megjithëse në përgjithësi, objektet janë pak të lodhura. Por është vendi më i lirë për të qëndruar në lagje.
  • MIDRANGE: Hôtel du Jardin – Par Les Lofts – Ky hotel përbëhet nga apartamente të bollshme në papafingo, duke e bërë atë një zgjedhje të shkëlqyer për këdo që kërkon pak më shumë hapësirë ​​se sa dhoma juaj standarde e hotelit. Madje ka apartamente me pesë krevate që mund të përshtaten deri në tetë persona, kështu që është i shkëlqyeshëm edhe për grupe. Me regjistrimin pa kontakt dhe hyrjen e kodit të kalimit, është e ngjashme me qëndrimin në një Airbnb në shumë mënyra. Papafingo kanë një dizajn minimalist dhe kanë dushe shiu (me presion të shkëlqyer), tavolina, shtretër të butë, aparate kafeje dhe televizorë me ekran të sheshtë.
  • LUKS: Hotel Québec Best Western PLUS Centre-Ville – Ky hotel me katër yje përmban një dizajn të freskët, bashkëkohor dhe pajisje të tilla si një pishinë të brendshme, qendër fitnesi dhe restorant në vend që shërben mëngjesin. Dhomat janë të thjeshta por të dekoruara në mënyrë elegante, me dyshek me shkumë memorie, aparat kafeje, TV me ekran të sheshtë dhe tavolinë. Është gjithashtu miqësore me kafshët shtëpiake (megjithëse ka një tarifë të pakthyeshme për kafshët shtëpiake).

Ku të qëndroni në qytetin e Quebec për jetën e natës: Saint-Jean-Baptiste

Njerëzit që ecin në mes të rrugës me kalldrëm Saint-Jean gjatë verës kur është e mbyllur për këmbësorëtNjerëzit që ecin në mes të rrugës me kalldrëm Saint-Jean gjatë verës kur është e mbyllur për këmbësorët
E përqendruar rreth rue Saint-Jean (një pjesë e së cilës bëhet një zonë vetëm për këmbësorët gjatë verës), distrikti bohem Saint-Jean-Baptiste është shtëpia e të gjitha llojeve të zgjedhjeve të jetës së natës, pavarësisht stilit tuaj të preferuar. Këtu ka një bollëk baresh, mikrobirrarish dhe ambientesh me muzikë live, plus të gjitha klubet më të mira të natës në qytet, në veçanti Le Drague Cabaret Club, një klub vallëzimi homoseksualësh dhe Le Dagobert, klubi më i madh i natës në provincë, me kate të shumta me të ndryshme stilet e muzikës për secilin.

Zona, e njohur për shtëpitë e saj shumëngjyrëshe që rreshtojnë rrugët e pjerrëta, ka shumë bistro që shërbejnë kuzhinën e Kebekosë, furra buke dhe dyqane ushqimore gustator.

Vendet më të mira për të qëndruar në Saint-Jean-Baptiste:

  • BUXHET: Hostel QBEDS – I vendosur në një shtëpi të restauruar bukur të shekullit të 19-të, ky hotel komod është plot me pajisje, duke përfshirë një dhomë të mrekullueshme hamak, kinema, bibliotekë, palestër, kuzhinë dhe bar. Banjot janë paksa elementare, por të gjitha kanë perde privatësie, priza, një llambë leximi dhe një dollap me kyç. Është një bujtinë feste gjatë fundjavave, pasi lokali kthehet në një klub.
  • MIDRANGE: Chateau des Tourelles – Ky han i lezetshëm ndodhet pikërisht në rrugën Saint-Jean, por është vetëm 10 minuta në këmbë nga Qyteti i Vjetër. Të gjitha dhomat kanë televizor me ekran të sheshtë dhe një tavolinë dhe janë të dekoruara thjesht, por me shije, me shumë dritë natyrale, dysheme druri dhe mure të ekspozuara me tulla. Shtretërit janë super komod dhe disa suita kanë një tarracë private dhe xhakuzi. Ekziston edhe një tarracë e zakonshme në çati, ku mund të rrini për pamje panoramike të qytetit.
  • LUKS: Auberge JA Moisan – Udhëtoni përsëri në Quebec të epokës viktoriane në këtë dhomë gjumi simpatike me katër yje që është dekoruar në mënyrë të ngjashme me kohën kur u ndërtua për herë të parë në mesin e shekullit të 19-të. Shijoni mëngjesin fantastik të përhapur në sallonin viktorian, rrini në tarracën e jashtme ose përgatitni vaktin tuaj në kuzhinën e mysafirëve. Dhomat janë në anën më të vogël, por kanë krevate super komode dhe shumë prej tyre kanë vaskë me këmbë.

***

Një nga destinacionet më të bukura në vend, Quebec City krijon një arratisje simpatike në fundjavë. Festoni kuzhinën tradicionale të Kebekosë, mrekullohuni me arkitekturën evropiane, bredhni rrugëve me kalldrëm të pedonalizuar dhe thithni vërtetë të gjithë historinë që ka lënë gjurmë këtu gjatë shekujve. Duke zgjedhur një nga lagjet e mësipërme, do të jeni në gjendje të shijoni akomodimin më të mirë që ofron qyteti duke shfrytëzuar sa më shumë qëndrimin tuaj.

Rezervoni udhëtimin tuaj në Quebec City: Këshilla dhe truket logjistike

Rezervoni fluturimin tuaj
Përdorni Skyscanner për të gjetur një fluturim të lirë. Ata janë motori im i preferuar i kërkimit, sepse ata kërkojnë faqe interneti dhe linja ajrore anembanë globit, kështu që ju gjithmonë e dini që asnjë gur nuk lihet pa lëvizur.

Rezervoni akomodimin tuaj
Ju mund të rezervoni hotelin tuaj me Hostelworld pasi ata kanë inventarin më të madh dhe ofertat më të mira. Nëse dëshironi të qëndroni diku tjetër përveç një hosteli, përdorni Booking.com pasi ata vazhdimisht kthejnë çmimet më të lira për bujtina dhe hotele të lira.

Mos harroni sigurimin e udhëtimit
Sigurimi i udhëtimit do t’ju mbrojë nga sëmundjet, lëndimet, vjedhjet dhe anulimet. Është një mbrojtje gjithëpërfshirëse në rast se ndonjë gjë shkon keq. Unë kurrë nuk shkoj në një udhëtim pa të pasi më është dashur ta përdor shumë herë në të kaluarën. Kompanitë e mia të preferuara që ofrojnë shërbimin dhe vlerën më të mirë janë:

Po kërkoni kompanitë më të mira për të kursyer para?
Shikoni timen faqe burimi për kompanitë më të mira për t’u përdorur kur udhëtoni. Unë listoj të gjitha ato që përdor për të kursyer para kur jam në rrugë. Ata do t’ju kursejnë para edhe kur të udhëtoni.

Dëshironi më shumë informacion mbi Quebec City?
Sigurohuni që të vizitoni tonë udhëzues i fuqishëm i destinacionit në Quebec City për më shumë këshilla planifikimi!

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles