Udhëtarët nuk kanë nevojë të kërkojnë të tregojnë pasaportën e vaksinës

spot_img

Dhoma e Përfaqësuesve e udhëhequr nga republikanët votoi të mërkurën për të bllokuar kërkesën që udhëtarët e huaj të kenë prova të vaksinimit kundër COVID për të fluturuar në Shtetet e Bashkuara.

Të mërkurën, Dhoma e Përfaqësuesve miratoi, me një votim 227 kundër 201, një projekt-ligj që do t’i jepte fund kërkesës së CDC që shumica e udhëtarëve të huaj ajror që hyjnë në Shtetet e Bashkuara të tregojnë prova të vaksinimit kundër Covid-19.

Zëvendës Presidentja Ekzekutive e Çështjeve Publike dhe Politikave të Shoqatës së Udhëtimit të SHBA-së Tori Emerson Barnes lëshoi ​​deklaratën e mëposhtme për miratimin e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së HR 185një projekt-ligj për t’i dhënë fund menjëherë kërkesës së Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve për vërtetimin e vaksinimit ndaj COVID-19 për vizitorët ndërkombëtarë në Shtetet e Bashkuara:

“Nevoja për këtë kërkesë ka kaluar prej kohësh dhe ne vlerësojmë veprimin dypartiak të Dhomës së SHBA-së për t’i dhënë fund kësaj politike të vjetëruar. Udhëtimi në SHBA gjithashtu nuk sheh asnjë arsye për të mbështetur kërkesën deri në maj – veçanërisht pasi vizitorët nga e gjithë bota planifikojnë udhëtime në pranverë dhe verë. SHBA-ja është i vetmi vend që e ka ruajtur këtë politikë, duke vënë në rrezik shpenzimet e vlefshme të vizitorëve sa më gjatë të mbetet në vend.

“Falënderojmë sponsorët e projektligjit për përpjekjet e tyre dhe i bëjmë thirrje Senatit që ta miratojë këtë projekt-ligj për të normalizuar kushtet e udhëtimit dhe për të rritur mbërritjet ndërkombëtare sa më shpejt të jetë e mundur.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles