Koreja e Jugut lehtëson kontrollet kufitare për udhëtarët kinezë

spot_img

Koreja e Jugut gjithashtu ka vendosur të rifillojë lëshimin e vizave afatshkurtra për udhëtarët nga Kina, vetëm një ditë pasi Dëshira e Japonisë për të relaksuar rregullat e Covid-19 për udhëtarët nga Kina.

Seuli ka vendosur të rivendosë vizat afatshkurtra pasi shkalla e rasteve pozitive midis mbërritjeve të pasagjerëve nga Kina ra në 1.1% javën e kaluar nga 30% më parë, njoftoi Agjencia e Lajmeve Yonhap, duke cituar Kim Seong-ho, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme.

Njoftimi i fundit nga Seuli vjen një ditë pasi media japoneze raportoi se qeveria e kryeministrit Fumio Kishida planifikoi të lehtësojë kontrollet kufitare për njerëzit që mbërrijnë nga Kina deri në fund të këtij muaji dhe të jetë më selektive në testimin e pasagjerëve për COVID-19.

Kombi i Azisë Lindore kishte pezulluar vizat afatshkurtra për udhëtarët nga Kina në fillim të muajit të kaluar pasi Pekini hodhi poshtë politikën e tij “zero-COVID”, duke lejuar udhëtime të plota ndërkombëtare.

Përveç Koresë së Jugut, Japonia, SHBA, Britania e Madhe, Italia, Spanja, Franca, Maroku, Katari, Kanadaja, Greqia, Malajzia, Finlanda dhe Holanda kishin vendosur kufizime për udhëtarët që mbërrinin nga Kina, duke përfshirë një kërkesë për testin negativ të COVID-19. rezultatet.

Si hakmarrje, Kina ka pezulluar gjithashtu lëshimin e vizave afatshkurtra për shtetasit e Koresë së Jugut për qëllime vizitash, biznesi, turizmi, mjekësore dhe tranziti.

Burimi: AA

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles