Turshi me lulelakër

Përbërësit

1 lulelaker

4-5 karota

1 hudher

Kripe

Nohut

3 lugë të gjellës sheqer

1 për kavanoz 1 lugë të çajit uthull

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Lulelakrën e preni në copa të vogla dhe e vendosni tek ujin me uthull rreth 10-15 minuta duhet të qëndroj.

Karotën e preni në copa të vogla poashtu, në një kavanoz e vendosni nohutin dhe 1-2 copa të hudhrës.

Përmbi ia vendosni lulelakrën dhe karotate e prera.

Pasi ta mbushni e gjithë kavanozin ia vendosni 2 lugë të gjellës kripe, 1 lugë të gjellës sheqer, 1 lugë uthull dhe ujin e vluar, e mbyllëm kavanozën.

Kavanozën me turshi e vendosni në errësirë të qëndroj rreth 2 javë.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,684FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles