Turizmi Bali rimëkëmbet ngadalë

spot_img

Pas njoftimit të Indonezisë për rihap kufijtë e saj për udhëtarët ndërkombëtarëplatforma dixhitale e udhëtimit Agoda ka parë një rritje të kërkimeve për Bali nga tregjet fqinje të etur për t’u kthyer në një nga destinacionet më të njohura të plazhit të rajonit.

Bali renditi destinacionin kryesor të kërkimit në Indonezi, ndërsa i gjithë vendi u rendit i treti si destinacion në Azi, pas Tajlandës dhe Filipineve. Të dhënat e Agoda tregojnë gjithashtu kërkime nga pesë tregjet kryesore të origjinës ndërkombëtare të Balit, përkatësisht Australia, Shtetet e Bashkuara, Singapori, Mbretëria e Bashkuar dhe Koreja e Jugut, me rritjen më të lartë të kërkimit nga Australia (220%) dhe Singapori (200%).

“Plazhet e pacenuara dhe kultura dhe sharmi unik i Balit padyshim që po i joshin udhëtarët. Pavarësisht nëse vizitorët janë një fluturim gjysmë ditor larg ose vetëm disa orë në ishull, shumë ende e konsiderojnë Balin si një destinacion pushimesh parajsore dhe kërkojnë të kthehen atje sa më shpejt që të kenë mundësi”, tha Gede Gunawan, Drejtor i Lartë i Vendit, Indonezi.

Një vështrim në kërkimet e Agoda që nga rihapja e Indonezisë ofron një vështrim interesant në preferencat e udhëtarëve ndërkombëtarë. Përfaqësues i përvojave të ndryshme të ofruara në Ishullin e Zotave, udhëtarët vlerësuan një përzierje të pikave të gjalla dhe të njohura të Kutës (#1) dhe Seminyak (#3) të ndërthurura me gjelbërimin e qetë dhe të harlisur të Ubudit (#2) dhe sportet më luksoze ujore streha e Nusa Dua (#4) shfaqet teksa vendet e tyre kryesore kërkonin të qëndronin.

Sipas udhëzimit të ri të kufirit dhe karantinës (përditësuar më 6 prill 2022), udhëtarët plotësisht të vaksinuar tani mund të shijojnë udhëtimin pa karantinë në Indonezi. Vizitorët do të duhet të paraqesin një rezultat negativ të testit PCR brenda 48 orëve para nisjes, dhe më pas janë të lirë të bredhin, eksplorojnë dhe udhëtojnë në pjesë të tjera të Indonezisë pa pasur nevojë për teste shtesë. Të gjithë vizitorët e huaj do të duhet të paraqesin vërtetimin e sigurimit shëndetësor, i cili përfshin mbulimin e trajtimeve mjekësore COVID-19.

Në një përpjekje për të forcuar më tej rihapjen e vendit, 43 vendeve u është dhënë viza në mbërritje (Zëri i Amerikës), duke përfshirë 15 vende në rajonin e APAC.

“Futja e hapjeve kufitare pa karantinë, vetëm testuese dhe futja e vizave në mbërritje për vende të tjera është një iniciativë e shkëlqyer që synon të ndihmojë në kthimin e turistëve në Bali dhe Indonezi. Të dhënat tona tregojnë se Bali mbetet një destinacion frymëzues për shumë njerëz që kërkojnë atë kombinim të plazhit, kulturës dhe peizazheve të bukura. Në Agoda, ne do të përpiqemi të jemi një partner mbështetës për komunitetet ku operojmë dhe do të vazhdojmë të punojmë me autoritetet lokale për të ndihmuar në ofrimin e një eksperience të thjeshtuar dhe pa probleme për klientët tanë gjatë udhëtimit të tyre të rezervimit, “shtoi Gunawan.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles