Turisti amerikan u vra nga sulmi i peshkaqenit në Bahamas

spot_img

Një turist amerikan u vra nga një sulm peshkaqen të martën në Bahamas.

Gruaja po zhytej me snorkeling me një grup prej pesë deri në shtatë të afërm kur një peshkaqen dem e sulmoi atë pak pas orës 14:00 në Green Cay, tha në një konferencë shtypi Kryeinspektori i Policisë Royal Bahamas, Chrislyn Skippings. Zona është rreth gjysmë milje në veriperëndim të Rose Island, një ishull privat jashtë Nassau.

Ndërsa autoritetet nuk e kanë publikuar emrin e viktimës, punëdhënësi i gruas e identifikoi atë si Caroline DiPlacido. Punëdhënësja, Universiteti Gannon, tha se ajo ishte duke pushuar me familjen e saj në Bahamas në kohën e sulmit.

“Caroline ishte një prani e fuqishme e mirësisë dhe miqësisë për kolegët, studentët dhe komunitetin e gjerë dhe ushqente shumë lidhje familjare me Gannon,” tha kapelani i shkollës në një mesazh drejtuar universitetit, ku DiPlacido ishte një koordinator projekti për kampusin Erie. zyra e marrëdhënieve me komunitetin dhe qeverinë. “Lajmet janë shkatërruese dhe ajo do të mungojë”.


Një varkë u ankorua në ishullin Rose në Bahamas pas sulmit vdekjeprurës të peshkaqenit më 6 shtator 2022.
Një varkë u ankorua në ishullin Rose në Bahamas pas sulmit vdekjeprurës të peshkaqenit më 6 shtator 2022.Mike Russell përmes Facebook

Gruaja, për të cilën zyrtarët thanë se ishte 58 vjeç, nuk kishte shenja vitale pas sulmit, tha Skippings.

Ajo mbërriti në Bahamas me një anije lundrimi të martën në mëngjes, tha Skippings. Një varkë private turistike e çoi grupin e saj duke zhytur në ujë nga Rose Island.

Anëtarët e familjes ishin dëshmitarë të sulmit. Së bashku me një operator turistik, ata e tërhoqën nga uji dhe e çuan me varkë në Fort Montagu në Nassau, tha Skippings.

Zona ishte e rrethuar dhe e mbyllur për një kohë të pacaktuar për snorkelistët.

“Është thjesht një situatë fatkeqe,” tha Skippings.

Sipas Muzeut të Historisë Natyrore të Floridës në Universitetin e Floridës, sulmi i fundit i regjistruar i peshkaqenëve në Bahamas ishte në vitin 2018. Ai thotë se peshkaqenët e demave janë ndër më të zakonshmet kur bëhet fjalë për sulme të paprovokuara ndaj njerëzve.

Ata janë të mëdhenj, të aftë për të shkaktuar lëndime serioze, zakonisht gjenden në zonat ku njerëzit hyjnë në ujë dhe kanë dhëmbë të dizajnuar për të qethur në vend që të mbajnë, thotë muzeu në një abetare mbi speciet.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles