Gratë me dhimbje gjoksi presin më shumë kujdes urgjent sesa burrat

Çdo sekondë ka rëndësi kur keni një atak ne zemer. Por një studim i ri sugjeron gratë me dhimbje gjoksi – një e zakonshme simptomë e sulmit në zemër — prisni rreth 11 minuta më shumë për t’u parë në dhomën e urgjencës sesa burrat.

Gratë me ngjyrë dolën edhe më keq, duke pritur rreth 15 minuta më shumë se gratë e bardha për vlerësimet fillestare, sipas studimit të ri, të publikuar në Gazeta e Shoqatës Amerikane të Zemrës.

“Dhimbja e gjoksit është më së shumti Simptoma e zakonshme e sulmit në zemër në të rriturit e të gjitha moshave”, thotë autori kryesor i studimit Darcy Banco, MDbanor kryesor për sigurinë dhe cilësinë në departamentin e mjekësisë në Shkollën e Mjekësisë NYU Grossman në New York City.

“Pavarësisht nga një rënie në numrin e përgjithshëm të sulmeve në zemër, ky numër po rritet tek të rinjtë”, shton Dr. Banco. “Dhe gratë e reja dhe të rinjtë me ngjyrë kanë rezultate më të dobëta pas një ataku kardiak krahasuar me burrat dhe të rriturit e bardhë.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles