Trupi juaj djeg më shumë kalori në këtë kohë të ditës: Studim

Humbja e peshës do të ishte shumë më e lehtë nëse do të kishim një formulë magjike që na tregonte kohën më të mirë të ditës për të stërvitur për të djegur sa më shumë kalori, apo jo? Fatkeqësisht, kjo nuk është ende e mundur, por kërkimet e reja i ndihmojnë shkencëtarët të kuptojnë se si mund të funksionojë.

Një e vogël, paraprake studim i publikuar në nëntor 2018 në revistë Biologjia aktuale sugjeroi se metabolizmi i trupit në pushim (sa kalori digjni në pushim) ndryshon gjatë ditës, duke arritur kulmin gjatë pasdites dhe mbrëmjes dhe zhytje gjatë natës vonë. Zbulimi i befasoi studiuesit sepse tregoi se koha ka rëndësi kur matet metabolizmi i një individi në pushim, i cili njihet edhe si shpenzimi i energjisë në pushim (REE).

“Mençuria konvencionale është se nëse doni të matni REE-në e dikujt, nuk i kushtoni vërtet vëmendje se në cilën orë të ditës e bëni atë. Ju merrni matjen dhe supozoni se është matja e vërtetë”, thotë autorja e lartë e studimit Jeanne Duffy, PhD, neuroshkencëtare e asociuar në ndarja e gjumit dhe çrregullimet cirkadiane në Brigham and Women’s Hospital në Boston.

Gjetjet nuk tregojnë domosdoshmërisht nëse humbja e peshës është më e lehtë në periudha të ndryshme të ditës, thotë Dr. Duffy, sepse ekipi mati energjinë e pushimit që trupi përdor për funksionet bazë, si frymëmarrja dhe pulsimi, jo energjia e shpenzuar, si kur ju. jeni duke vrapuar ose duke ecur me biçikletë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles