Seriali i ri i Netflix eksploron lidhjen e njerëzve me ‘qentë’

spot_img

Miku më i mirë i njeriut mund të jetë ilaçi më i mirë i njeriut. Qentë, një seri e re dokumentarësh e Netflix që debuton të premten, më 16 nëntor, eksploron lidhjen midis qenit dhe njerëzve. Nga familja Fido te kafshët e terapisë dhe qentë e trajnuar të shërbimit, studiuesit thonë se dashuria dhe mbështetja që ofrojnë këta shoqërues mund të ketë përfitime shumë reale shëndetësore.

“Asnjë specie në planet – madje as njerëzit – nuk është aq e mbushur me dashuri të pakushtëzuar sa qentë,” thotë Glenn Zipper, bashkëprodhues dhe krijues i serialit me Amy Berg. “Me përjashtim të mjekësisë dhe mjekëve, mendoj se të gjithë mund të pajtohemi se nuk ka fuqi më të madhe shëruese se dashuria.”

Dokumentari me gjashtë pjesë të Netflix tregon historitë e gjashtë qenve dhe kujdestarëve të tyre në mbarë botën, në vende të tilla si Siria, Gjermania, Italia dhe Shtetet e Bashkuara.

“Qentë nuk na bëjnë vetëm të ndihemi të dashuruar”, thotë Zipper. “Qentë na bëjnë të ndihemi të sigurt.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles