Tri fasule pranverë minestrone

Tri fasule pranverë minestrone

Shijoni këtë supë minestrone me tre fasule si një drekë ose darkë të shëndetshme. Plot proteina, do t’ju mbajë gjatë gjithë ditës dhe përmban 3 nga 5-të tuaja në ditë

Përbërësit

 • 2 lugë gjelle vaj ulliri plus ekstra për shi
 • 1 qepe banane të copëtuara
 • 1 llambë kopër të prera hollë
 • 2 thelbet e hudhres të copëtuara
 • kanaçe 400 g fasule kanelini
 • kanaçe 400 g fasule borlotti
 • 700 ml lëng perimesh
 • 100 gr bishtaja të copëtuara
 • lëvorja e një djathë i fortë vegjetarian plus 30 gr, të grira
 • 150 g bizele te ngrira
 • 1 limon i zbutur
 • grusht gjethe borziloku grisur për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Hidhni vajin në një tenxhere në zjarr mesatar, shtoni qepën, kopër, hudhrën dhe pak kripë dhe ziejini derisa të zbuten. Kulloni fasulet, duke rezervuar ujin me niseshte nga gjysma e një kanaçeje. Hidhini këto në tigan së bashku me lëngun, bishtajat dhe lëkurën e djathit. Gatuani për 15 minuta derisa bishtajat të jenë zbutur plotësisht.

 • HAPI 2

  Hidhni bizelet, gatuajeni edhe për nja dy minuta, më pas përzieni lëkurën e limonit dhe djathin e grirë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles