Bukë me brumë kosi të bërë në shtëpi

spot_img

Bukë me brumë kosi të bërë në shtëpi

Përgatitni fillimin tonë të thjeshtë të brumit të thartë shtatë ditë përpara për të bërë bukën tonë të thjeshtë të bërë vetë. Shërbejeni me tavat ose supat tuaja të preferuara

Përbërësit

Për fillimin e brumit të thartë

 • 50 gr miell i bardhë i fortë për të filluar, pastaj 25 g shtesë në ditë për 6 ditë
 • 50 gr miell i fortë integral për të filluar, pastaj 25 g shtesë në ditë për 6 ditë

Për bukën e thartë

 • 450 g miell i bardhë i fortë plus shtesë për pluhurosje
 • 50 gr miell integral
 • 10 g kripë e imët
 • 100 gr fillim i brumit të thartë (Shiko lart)

Metoda

 • HAPI 1

  Për të bërë fillimin e brumit të thartë, përzieni 50 gr miell të bardhë të fortë dhe 50 gr miell integral të fortë me 100 ml ujë pak të ngrohtë derisa të bëhet një masë homogjene. Transferoni në një kavanoz të madh ose enë plastike. Lëreni kapakun hapur për 1 orë ose më shumë në një vend të ngrohtë, më pas mbylleni dhe lëreni mënjanë për 24 orë. Për gjashtë ditët e ardhshme, do t’ju duhet ta ‘ushqeni’ atë. Çdo ditë, hiqni gjysmën e fillestarit origjinal, shtoni 25 gr miell shtesë dhe 50 ml ujë pak të ngrohtë dhe përzieni mirë. Pas disa ditësh, duhet të filloni të shihni flluska në sipërfaqe dhe do të ketë erë maja. Në ditën e shtatë, fillestari duhet të jetë me flluska dhe të ketë erë shumë më të ëmbël. Tani është gati për t’u përdorur, por sigurohuni që ta mbani gjysmën prapa dhe të vazhdoni të ushqeni për bukën tuaj të ardhshme.

 • HAPI 2

  Hidhni të dy miellrat, 300 ml ujë të ngrohtë dhe starterin në një taspërzieni me lugë druri në një brumë dhe lëreni diku për një orë.

 • HAPI 3

  Hidhni 25 ml më shumë ujë dhe kripë dhe bashkoni gjithçka. Mbulojeni dhe lëreni në një vend të ngrohtë për 3 orë, duke e palosur brumin në vetvete disa herë në orën e parë. Brumi duhet të rritet në madhësi me rreth një të tretën.

 • HAPI 4

  Rreshtoni një tas mesatar me një peshqir çaji të pastër dhe lyeni me miell shumë mirë, ose hidhni miell një shportë prove. Vendoseni brumin përsëri në sipërfaqen tuaj të punës, formoni një top të ngushtë dhe të lëmuar dhe spërkatni me miell.

 • HAPI 5

  Vendoseni brumin, nga ana e tegelit lart, në enë ose në koshin e provës dhe lëreni në temperaturën e dhomës për 3 orë – ose më mirë akoma në frigorifer gjatë natës – derisa të skuqet rreth një çerek.

 • HAPI 6

  Ngroheni furrën në 230C/210C ventilator/gaz 8 dhe vendosni a pjate tave me një kapak ose një gur pjekjeje në furrë për të paktën 30 minuta për t’u ngrohur dhe një tepsi të madhe të mbushur me ujë të vluar poshtë. Pas 30 minutash, hiqni me kujdes enën e tavës, përmbysni petën në të dhe prisni sipër. Mbulojeni dhe piqni për 20 minuta, më pas hiqeni kapakun dhe piqni edhe për 20 minuta të tjera. Ose përmbyseni mbi gurin e pjekjes, prisni dhe piqni për 40 minuta, ose derisa korja të jetë aq e errët sa ju pëlqen.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles