Patate në agrodolce (sallatë e ngrohtë me patate e ëmbël dhe e thartë)

Patate në agrodolce (sallatë e ngrohtë me patate e ëmbël dhe e thartë)

Carmelita Caruana feston shijet e Siçilisë me këtë pjatë të thjeshtë me patate

Përbërësit

 • 50 gr kaperi të kripur
 • 700 g patate të reja me mish dylli të verdhë të tilla si Charlottes, të prera në copa të mesme
 • 1 qepë e madhe të prera hollë
 • 6 lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjer
 • 100 gr ullinj të mëdhenj jeshil pa gropë
 • 2 lugë gjelle sheqer pluhur
 • 4 lugë gjelle uthull verë e bardhë

Metoda

 • HAPI 1

  Lajini kaperët për të hequr kristalet e kripës dhe më pas lërini në ujë të freskët të ftohtë për 30 minuta, duke e ndërruar ujin shpesh, derisa të mos kenë më shije të kripur.

 • HAPI 2

  Përziejini patatet dhe qepën dhe skuqini butësisht në vaj ulliri në një tigan të thellë që nuk ngjit për rreth 7 minuta. I rregullojmë me kripë dhe piper të zi të sapo bluar, më pas e heqim zjarrin dhe e mbulojmë derisa të përgatisni ullinjtë. Në këtë mënyrë patatet vazhdojnë të zbuten pa u zier shumë.

 • HAPI 3

  Prisni shirita nga ullinjtë, duke punuar rreth gurit për të hequr të gjithë mishin, më pas shtoni tek patatet me kaperi dhe 200 ml/7floz ujë. E kthejmë në zjarr, e mbulojmë dhe e lëmë të piqet për 10-15 minuta derisa patatet të jenë gati gati.

 • HAPI 4

  Shkrihet sheqeri në uthull dhe shtohet tek patatet në tigan. Lëreni të vlojë, gatuajeni për një minutë dhe më pas hiqeni nga zjarri. Shërbejeni të vakët.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles