Tortellini & pesto minestrone

Tortellini & pesto minestrone

Kjo supë e shëndetshme është e mbushur plot me zarzavate dhe kërkon vetëm 10 minuta për t’u përgatitur

Përbërësit

 • 1 ½ l lëng i fortë perimesh
 • 500 gr paketoni spinaqin & tortelini rikota
 • 500 gr zarzavate pranverore larë dhe grirë imët
 • 140 g bizele (i ngrirë ose i freskët)
 • 4 lugë gjelle pesto

Metoda

 • HAPI 1

  Lëreni lëngun të ziejë në një tigan të madh. Hidhni makaronat dhe gatuajeni duke ndjekur udhëzimet e paketimit, duke hedhur zarzavate pranverore dhe bizele dhe peston (duke i rezervuar pak për t’i shërbyer) edhe 1-2 minuta për të përfunduar.

 • HAPI 2

  Kur perimet janë zbutur, makaronat janë gatuar dhe lëngu i lëngshëm është i nxehtë, hidhini me lugë në enë. Hidhni sipër një copë pesto të mbetur, grijeni mirë piper të zi dhe shërbejeni.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles