Tortë me palapeta dhe spinaq

Përbërësit

 • 3 vezë
 • 100 gr miell gruri
 • 50 gr miell integral
 • 50 gr miell misri
 • 100 gr pure spinaqi
 • 40 ml vaj vegjetal
 • Kripë
 • Qumësht
 • 500 gr gjizë
 • 4 vezë
 • Sipas dëshirës
 • Ajkë
 • Kripë

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Në një enë skuqim spinaqim për 2 minuta më pas e bluajmë derisa ta marrë formën e puresë.

Në anën tjetër marrim një enë ku tundim vezët me vaj, purenë e spinaqit dhe shtojmë të gjitha miellrat, i përziejmë mirë duke ia shtuar edhe qumështin gradualisht.

Brumi i gatuar duhet të qëndrojë 10-15 minuta, më pas skuqim palapetat një nga një.

Marrim tepsinë, e cila duhet të jetë me madhësi sa palapetat në fund të tepsisë, e vendosim në letër të kuzhinës ose e lyejmë me gjalpë dhe vendosim një palapetë, e lyejmë pak nga kremi i formuar nga vezët, gjiza, ajka dhe në këtë mënyrë një palapetë, e lyjemë pak nga kremi i formuar nga vezët, gjiza, ajka dhe në këtë mënyrë vazhdojmë deri në fund.

Palapeta e fundit lyhet me krem, më pas shtojmë sipas dëshirës pak susam përmbi dhe pjekët në furrë në temperaturë 200 gradë celsius për rreth 20 minuta.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,680FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles