Përbërësit

 • 800 gr mish viçi
 • 2 decilitra ajkë
 • 4 thelpinj hudhre
 • 2 lugë thërrime buke
 • 1 decilitër qumësht
 • 2 të verdhtë e vezëve
 • 0,5 decilitra vaj
 • Mëlmesa
 • Biber i zi
 • Për toptha nga djathi
 • 300 gr djathë i ri
 • 1 vezë
 • 1 lugë margarinë
 • 3 lugë bollgur
 • ½ tubë majdanoz
 • Miell
 • 150 gr keçap
 • Kripë

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Mishi pritet në file, filetë rrihen me çekan druri dhe u shtohen mëlmesa sipas shijës.

Filetë kaurdisen në vaj të nxehtë, sa të skuqen, pastaj hiqen nga yndyra dhe renditen në tavën e rezistueshme ndaj zjarrit.

Në enë të veçantë bashkohen ajka, hudhra e grirë imët, qumështi dhe thërrimet e bukës, shtohen mëlmesa sipas shijës dhe të gjitha përzihen mirë.

Me masën e përgatitur lyhen filetë dhe futen për t’u pjekur përfundimisht në furrën e nxehtë në temperaturë 200 gradë celsius.

Filetë e gatshme shërbehën me toptha nga djathi, të cilëve u hedhet keçap përmbi.

Topthat nga djathi, djathi i ri shtypet me pirun, shtohen veza, margarina, bollguri, majdanozi i grirë imët dhe kripa sipas dëshirës, të gjitha përzihen mirë.

Pastaj, gradualisht shtohet mielli dhe përzihet gjatë tërë kohës, me qëllim që të fitohet një brumë i butë.

Nga masa e përgatitur, me lugë të lyer në vaj, nxirren toptha dhe lëshohen në ujë të vluar me kripë, kur topthat dalin në sipërfaqe, zihen edhe 5 minuta.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.