Topa pule të ëmbla dhe të tharta

Topa pule të ëmbla dhe të tharta

Provoni t’i bëni këto topa pule të ëmbla dhe të tharta në shtëpi me këtë recetë të thjeshtë. Këto kafshime të kënaqshme pule të shoqëruara me një salcë të mprehtë zhytjeje janë të parezistueshme

Përbërësit

 • 125 g miell i thjeshtë
 • 2 lugë pluhur pjekje
 • 2 vezët
 • 160 ml qumësht gjysmë i skremuar
 • 1 lugë gjelle vaj kikiriku, plus shtesë për tiganisje të thellë
 • 4 gjoks pule prerë në kubikë 3 cm

Për salcën e ëmbël dhe të thartë

 • 240 ml lëng portokalli
 • 3 lugë gjelle sheqer pluhur
 • 1 lugë gjelle pure domatesh
 • 1 lugë gjelle ketchup domate
 • 3 lugë gjelle uthull verë e bardhë
 • 3 lugë gjelle miell misri, i përzier me 6 lugë gjelle ujë

Metoda

 • HAPI 1

  Së pari, bëni salcën. Në një tenxhere të madhe vendosim lëngun e portokallit, sheqerin, purenë e domates, ketchup-in dhe uthullën në zjarr mesatar. Lëreni të vlojë, më pas zvogëloni zjarrin dhe ziejini për 5 minuta. Hidhni ngadalë përzierjen e miellit të misrit, nga pak, duke e përzier vazhdimisht derisa të keni konsistencën e dëshiruar. E largojmë nga zjarri dhe e lëmë mënjanë.

 • HAPI 2

  Përzieni miellin, pluhurin për pjekje dhe 1 lugë kripë së bashku në një tas të madh. Rrihni vezët, qumështin dhe 1 lugë vaj në një tas të veçantë. Hidhni përbërësit e lagësht në të thatë dhe përzieni mirë për të krijuar një pastë të lëmuar. Shtoni copat e pulës dhe përzieni, duke u siguruar që secila pjesë të jetë e lyer plotësisht.

 • HAPI 3

  Mbushni një tenxhere të thellë ose wok jo më shumë se një të tretën plot me vaj dhe ngroheni në 170 C, ose derisa një kub bukë të marrë ngjyrë kafe brenda 30 sekondave. Ulini me kujdes copat e pulës të veshura në vaj, një pjesë në një herë, dhe skuqini në tufa nga pesë për rreth 5-6 minuta çdo grumbull derisa të marrin ngjyrë kafe të artë dhe të gatuhen. Nëse keni një termometër të sondës ushqimore, temperatura e brendshme duhet të arrijë 78C. Nëse nuk keni një termometër, prisni një copë pule në gjysmë për të siguruar që lëngjet të rrjedhin të pastër.

 • HAPI 4

  Kullojeni pulën e skuqur në një raft teli të vendosur mbi një tepsi të veshur me letër kuzhine, ose në një pjatë të veshur me letër kuzhine. Shërbejeni me salcën e ëmbël dhe të thartë për zhytje.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles