Skumbri i ëmbël dhe i thartë

spot_img

Skumbri i ëmbël dhe i thartë

Kjo pjatë e shëndetshme por e rëndësishme është gati për vetëm gjysmë ore, e përkryer për një vakt mesjavë për dy

Përbërësit

 • 4 skumbri të freskët fileto, me kocka, secila e prerë në 4 copa të mëdha
 • 2 lugë gjelle miell i thjeshtë
 • 400-500 ml/14-18 ml vaj luledielli
 • 1 qepe pranverore të prera imët

Për salcën e ëmbël dhe të thartë

 • 2 lugë salcë soje e errët
 • 1 lugë gjelle uthull orizi
 • 3 lugë gjelle ketchup domate
 • 1 lugë Salcë peshku tajlandeze
 • 2 lugë gjelle vaj luledielli
 • 1 qepë e vogël prerë në gjashtë pykë
 • 2 thelbet e hudhres i grire shume holle
 • copë xhenxhefil me rrënjë të freskët me madhësinë e gishtit të madh të grira imët
 • 300g/10oz ananas i freskët qërohet, bërtet dhe pritet në copa të përafërta 2 cm
 • 1 djegës i kuq i tharë gjatë prerë në 3 pjesë
 • 1 lugë miell misri

Metoda

 • HAPI 1

  Përzieni salcën e sojës, uthullën, ketchup-in, nam planë dhe 100 ml ujë të ftohtë. Ngrohni lugën e vajit të lulediellit në një tigan të madh ose wok derisa të nxehet shumë. Shtoni qepën, hudhrën dhe xhenxhefilin. Skuqeni për 30 sekonda, më pas ulni zjarrin dhe përzieni salcën.

 • HAPI 2

  Shtoni ananasin dhe specin djegës, më pas gatuajeni për 3-4 minuta derisa ananasi të jetë pak i butë dhe salca të jetë e nxehtë. Përzieni miellin e misrit me 1 lugë gjelle ujë të ftohtë dhe përzieni në salcë. Gatuani derisa të trashet dhe të bëhet me shkëlqim. I rregullojmë me piper të zi të bluar shumë.

 • HAPI 3

  Hidhni peshkun me miell dhe pak kripë derisa të mbulohen në mënyrë të barabartë. Vendosim një tenxhere mesatare në zjarr të fortë dhe shtojmë vaj aq sa të rritet 1 cm nga anët e tiganit. Kur vaji të jetë i nxehtë, uleni peshkun në tigan me majë dhe skuqeni fort për rreth 1-2 minuta nga secila anë derisa të marrë ngjyrë të artë dhe të freskët. I kullojmë në letër kuzhine. Mos lejoni që vaji të nxehet shumë dhe mos e lini vajin e nxehtë pa mbikëqyrje.

 • HAPI 4

  Ngroheni salcën derisa të marrë flluska, më pas hidheni me lugë në enët e ngrohura dhe vendosni sipër peshkun e nxehtë. Shpërndani me qepë të grirë dhe shërbejeni menjëherë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles