Tirzepatide (Mounjaro): Një Pyetje dhe Përgjigje me Dr. Robert Gabbay nga ADA

Një ilaç i ri po bëhet titujt kryesorë pasi studimet e shumta zbuluan se çoi në humbje dramatike të peshës dhe një reduktim të ndjeshëm të A1Cose nivelet mesatare të sheqerit në gjak, te njerëzit me diabet të tipit 2.

I quajtur tirzepatide dhe i tregtuar si Mounjaro, ilaçi tani është i disponueshëm në treg për njerëzit me diabet të tipit 2, thotë Maggie Pfeiffer, drejtoreshë e asociuar e Lilly Diabetes Communications. Injeksioni një herë në javë ishte miratuar nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) si një klasë e re mjekimi për njerëzit me diabet të tipit 2 më 13 maj 2022.

Tani, disa ekspertë shëndetësorë po spekulojnë se ilaçi mund të ketë potencial si një trajtim për obezitetin edhe te njerëzit pa diabet. Pfeiffer thotë se Eli Lilly po diskuton një afat kohor për paraqitjen e tirzepatide si një trajtim potencial për obezitetin me FDA.

Në sesionet shkencore të Shoqatës Amerikane të Diabetit (ADA) më 4 qershor, studiuesit raportuan se rreth 9 nga 10 persona me obezitet, por pa diabet, humbën peshë kur merrnin tirzepatide. Këto gjetje të provës klinike SURMOUNT-1 ishin njëkohësisht botuar në Revista e Mjekësisë e New England.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles