Thirrjet për kontrollin e helmeve për fëmijët që marrin shumë melatoninë janë rritur në mënyrë dramatike në dekadën e fundit

Numri i thirrjeve në Poison Control për fëmijët që përfshijnë melatoninën e ndihmës së gjumit është rritur në mënyrë dramatike në dekadën e fundit, me një rritje veçanërisht të madhe të rasteve gjatë pandemisë. Vetëm vitin e kaluar, qendrat e kontrollit të helmeve në SHBA morën 52,563 telefonata për fëmijët që konsumonin sasi shqetësuese të melatoninës, sipas një raporti të ri të publikuar më 2 qershor nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Melatonin është një hormon i prodhuar nga truri në përgjigje të errësirës; ndihmon në përcaktimin e kohës së ritmeve cirkadiane, ciklit natyror të gjumit-zgjimit të trupit. Sipas Fondacioni i gjumit.

Sipas fondacionit, nuk ka një dozë zyrtare të rekomanduar të melatoninës për të rriturit ose fëmijët, por diapazoni “i sigurt dhe efektiv” është midis 0.5 dhe 5 miligramë. Deri më sot, nuk ka një sasi të caktuar që përbën një mbidozë melatonine, sipas Kontrolli i helmit.

“Megjithëse ky raport mbështetet në të dhënat e thirrjeve nga pacientët dhe jo në të dhënat spitalore, unë besoj se gjetjet e përgjithshme janë të besueshme dhe alarmante,” thotë Naima Covassin, PhD, asistent profesor në klinikën Mayo në Rochester, Minesota, i cili nuk ishte pjesë e këtij hulumtimi. “Ndërsa shumica e këtyre gëlltitjeve të raportuara nuk shkaktuan simptoma ose simptoma të lehta, një numër incidentesh ishin ngjarje më serioze që kërkonin shtrimin në spital apo edhe vdekjen,” tha Dr. Covassin.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles