Problemet e gjumit janë të lidhura me rrezikun e shpërthimeve të COPD kërcënuese për jetën

Sipas një studimi të ri, gjumi i dobët shoqërohet me një rrezik të shtuar të shpërthimeve të sëmundjeve potencialisht kërcënuese për jetën në pacientët me çrregullim pulmonar obstruktiv kronik (COPD).

Njerëzit me COPD kanë kushte të mushkërive që bllokojnë rrjedhën e ajrit dhe e bëjnë më të vështirë frymëmarrjen. Janë dy kryesore llojet e COPDemfizema dhe bronkit kronik – dhe shumë njerëz i përjetojnë të dyja, sipas Instituti Kombëtar i Zemrës, Mushkërive dhe Gjakut (NHLBI).

Studiuesit bënë vlerësime të gjumit për 1,647 pacientë me COPD dhe më pas i ndoqën ata për tre vjet për të parë se sa shpesh kishin shpërthime që kërkonin trajtim.

Sipas rezultatet e studimit, të raportuara më 6 qershor në revistë Flini. Pacientët me gjumin më të pamjaftueshëm ose të ndërprerë kishin pothuajse dy herë më shumë gjasa të përjetonin shpërthime të sëmundjes.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles