Testi i thjeshtë i ecjes ndihmon në diagnostikimin e një shkaku të demencës

Ndërsa popullsia plaket dhe numri i njerëzit me demencë rritet, puna intensifikohet për të gjetur mjete për të bërë diagnoza të hershme dhe në objektiv të sëmundjes. Një artikull i botuar në Neurologjia në linjë 21 shkurt 2018i shtohet këtij grupi kërkimesh duke treguar se si një analizë e thjeshtë e mënyrës se si njerëzit ecin – ecja e tyre – mund të ndihmojë lehtësisht në dallimin midis dy shkaqet e demencës që shpesh janë të padiagnostikuara dhe të keqdiagnostikuara.

Testi, i administruar te 38 persona të diagnostikuar me paraliza mbinukleare progresive (PSP)27 persona të diagnostikuar me idiopatik (me shkak të panjohur) hidrocefalus me presion normal (NPH)dhe 38 njerëz të shëndetshëm, ishte në gjendje të tregonte se kush kishte cilën sëmundje relativisht herët në rrjedhën e sëmundjes.

Përpjekja e shtuar për të mbajtur një tabaka ose për të numëruar mbrapsht gjatë ecjes e përmirësoi saktësinë e diagnozës edhe më shumë (në 97 për qind saktësinë). Kjo është një “mënyrë e lirë dhe efektive për të përmirësuar diagnozën e iNPH”, thotë një nga autoret e studimit, Charlotte Selge, MD, e Universitetit Ludwig Maximilian të Mynihut në Gjermani, në një deklaratë për shtyp.

Rreth 700,000 amerikanë kanë NPH, e cila shkaktohet nga një rritje e lëngjeve në zgavrat (barkushet) e trurit. Në shumë raste gjendja mund të kurohet duke kulluar lëngun.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles