10 fakte rreth hepatitit C

spot_img

Nëse nuk trajtohet, hepatiti C mund të dëmtojë mëlçinë tuaj me kalimin e kohës, duke shkaktuar dhëmbëza serioze të mëlçisë të quajtura cirrozasi dhe kanceri i mëlçisë dhe dështimi i mëlçisë, sipas Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). Në të kaluarën, trajtimi për hepatitin C ishte një proces i gjatë që nuk ishte shumë efektiv – megjithatë, tani mjekimi i ri e ka kthyer infeksionin viral në një gjendje të shërueshme. Këtu janë 10 fakte të rëndësishme që duhet të dini për trajtimin e hepatitit C sot.

1. Hepatiti C prek miliona amerikanë – disa prej tyre pa e ditur.

Rreth 3.5 milionë njerëz në Shtetet e Bashkuara mund të kenë hepatit kronik C, dhe shumë prej tyre nuk janë në dijeni se janë infektuar, sipas CDC. “Quhet ‘epidemia e heshtur’ sepse njerëzit mund të infektohen për 30 ose më shumë vjet dhe nuk e kanë idenë,” thotë. Camilla Graham, MDnjë specialist i sëmundjeve infektive në Qendrën Mjekësore Beth Israel Deaconess dhe një asistent profesor i mjekësisë në Shkollën Mjekësore të Harvardit në Boston.

Shumica dërrmuese e njerëzve që kapin virusin – rreth 7 ose 8 në çdo 10 njerëz, sipas CDC – nuk përjetojnë asnjë simptomë të një infeksioni. Dhe ata që e bëjnë këtë, thotë Dr. Graham, mund të ndjehen vetëm nauze dhe lodhje — simptoma që jo domosdoshmërisht i nxisin mjekët testoni për hepatitin Cshton ajo.

Zakonisht, njerëzit mësojnë se kanë hepatit C pas rezultateve të a test rutinë gjaku tregojnë nivele të larta të enzimave të mëlçisë – deri në atë kohë, mëlçia tashmë mund të jetë dëmtuar. Të gjithë me enzima të ngritura të mëlçisë duhet të testojnë gjakun e tyre për praninë e virusit të hepatitit C, thotë Ibrahim Hanouneh, MD, një hepatolog në Klinikën Cleveland në Ohio. “Përveç kësaj, njerëzit me enzima normale të mëlçisë mund të kenë gjithashtu një infeksion të hepatitit C”, shton Graham. “Pra, nëse ka ndonjë shqetësim për infeksion, [they should] të testohen.”

LIDHUR: Sa gjasa keni që të keni hepatit C?

2. Lloji më i zakonshëm i hepatitit C në Shtetet e Bashkuara është gjenotipi 1.

virusi i hepatitit C është i larmishëm dhe përbëhet nga gjashtë lloje kryesore: gjenotipet 1, 2, 3, 4, 5 dhe 6. Rreth 75 për qind e rasteve të hepatitit C në Shtetet e Bashkuara janë gjenotipi 1, dhe 10 deri në 20 për qind e personat me hepatit C kanë ose gjenotipin 2 ose 3, sipas Fondacionit Amerikan të Mëlçisë (ALF).

Nëse keni hepatit C, duke mësuar se cilin gjenotip viral keni mund ta ndihmojë mjekun tuaj të gjejë opsionin e duhur të trajtimit për ju.

3. Disa njerëz nuk e dinë se kanë hepatit C derisa të kenë dëmtim të mëlçisë.

Në disa raste, deri në kohën që keni simptomat e hepatitit C, dëmtimi kërcënues për jetën tashmë ka ndodhur, thotë Graham. Nga çdo 100 njerëz me një infeksion kronik të hepatitit C, 5 deri në më shumë se 20 do të zhvillojnë përfundimisht cirrozë, një dhëmbëza e mëlçisë që ndërhyn në aftësinë e saj për të luftuar infeksionet dhe për të ndihmuar në tretjen e ushqimit, sipas një studimi të vitit 2017 në revistë. Mëlçia Ndërkombëtare.

Simptomat e dëmtimit të mëlçisë dhe sëmundjes së hepatitit C në fazën përfundimtare përfshijnë verdhëzalodhje ekstreme, humbje peshe, dobësi, kruajtje të rëndë të lëkurës, konfuzion dhe grumbullim të lëngjeve të barkut.

4. Hepatiti C përhapet nga kontakti me gjakun e infektuar.

Nëse keni marrë një transfuzion gjaku ose transplantimi i organeve para vitit 1992, kur testimi rutinë i furnizimit me gjak praktikisht eliminoi virusin, ju jeni në më të lartë rreziku i hepatitit C, siç janë punonjësit e kujdesit shëndetësor që janë mbërthyer aksidentalisht me një gjilpërë të kontaminuar, sipas CDC. (Fëmijët e lindur nga nëna të infektuara janë gjithashtu në mesin e atyre në rrezik.)

Sot, infeksionet e reja zakonisht shkaktohen nga përdorimi i gjilpërave të përbashkëta për përdorim droge ose duke bërë tatuazhe ose piercing duke përdorur pajisje josterile, thotë Graham. Transmetimi gjatë seksit është i mundur, por rreziku është i ulët.

5. Të gjithë bebe boomers duhet të testohen për hepatitin C.

Sipas CDC, njerëzit e lindur midis 1945 dhe 1965 kanë pesë herë më shumë gjasa të kenë hepatit C sesa të rriturit e tjerë. Shumë prej tyre u infektuan gjatë viteve 1960-1980 nga gjaku i kontaminuar, ose produkte gjaku si ato të përdorura. trajtojnë hemofilinëpërpara se të përhapej skriningu sepse virusi filloi.

6. Nuk ka vaksinë kundër hepatitit C.

Për shkak se ka shumë lloje të ndryshme të hepatitit C, ka qenë e vështirë të zhvillohet një vaksinë që mund t’i parandalojë në mënyrë efektive të gjitha, thotë Graham. Largimi nga sjelljet me rrezik të lartë, si ndarja e gjilpërave ose ndonjë pajisje tjetër droge, është ende mënyra më e mirë për të shmangur infektimin.

7. Hepatiti C mund të shërohet.

Për vite me radhë, injeksionet e interferonit dhe pilulat e ribavirinës ishin bazat e trajtimit dhe ato ishin vetëm 40 deri në 50 për qind efektive në kontrollin e hepatitit C, thotë Dr. Hanouneh. Më keq, terapia erdhi me efekte anësore serioze: depresion, rrezik për vetëvrasje, lodhje ekstreme dhe simptoma të ngjashme me gripin. Por tani droga mund shëron hepatitin C në 95 përqind ose më shumë të njerëzve, thotë Graham.

8. Transplanti i mëlçisë nuk është kurë për hepatitin C.

Dëmet e pariparueshme nga hepatiti C janë shkaku kryesor i mëlçisë transplantimi në Shtetet e Bashkuara, thotë Hanouneh. Por edhe pas heqjes së mëlçisë së sëmurë, ju ende keni nevojë për ilaçe për të eliminuar virusin nga trupi. Për fat të mirë, vëren Graham, mjekimi mund të kurojë hepatitin C pas një transplanti të mëlçisë.

9. Njerëzit me hepatit C mund të ndihmojnë në mbrojtjen e të tjerëve nga marrja e virusit.

Njerëzit me hepatit C këshillohen të mos ndajnë sende personale që mund të kenë “madje edhe sasi të vogla gjaku”, thotë Graham. Kjo përfshin furça dhëmbësh, brisqe dhe gërshërë, të cilat duhet të mbahen në një komplet të veçantë në mënyrë që askush të mos i përdorë rastësisht.

Nëse ju ose një i dashur keni hepatit C, pastroni gjakun e derdhur menjëherë me një zgjidhje zbardhuesi dhe ujë. Mbuloni flluska ose prerje me fasha dhe hidhni me kujdes çdo gjë me gjak mbi to, si fasha ose tampona, këshillon FSHF.

10. Njerëzit që janë shëruar nga virusi ndoshta do të kenë ende nevojë për kontrolle.

Njerëzit që kanë zhvilluar cirrozë nga hepatiti C do të duhet të monitorohen për kancer të mëlçisë për një kohë të pacaktuar, thotë Graham. Mjekët në përgjithësi rekomandojnë marrjen e një barku ultratinguj çdo gjashtë muaj për të parë herët shenjat e kanceritsipas udhëzimeve nga Shoqata Amerikane për Studimin e Sëmundjeve të Mëlçisë. (Njerëzit me dhëmbëza më të lehta të mëlçisë zakonisht mund t’i kthehen kujdesit mjekësor rutinë pasi të çlirojnë trupin nga hepatiti C.)

Pavarësisht nëse keni hepatit C apo jo, shmangia e alkoolit dhe humbja e peshës mund të ndihmojnë gjithashtu në mbrojtjen e shëndetit të mëlçisë tuaj për një afat të gjatë. (Pirja e tepërt mund të çojë në probleme të mëlçisë, edhe nëse nuk keni infeksion të hepatitit C.) Hanouneh këshillon pacientët e tij me hepatit C që të shmangin plotësisht alkoolin. “Është një goditje e dytë mëlçinë”, thotë ai dhe rrit shanset për cirrozë dhe dështim të mëlçisë.

Është gjithashtu e mundur që njerëzit që kanë pasur hepatit C të infektohen përsëri, veçanërisht nëse përfshihen në sjellje të rrezikshme, thotë Hanouneh. “Pas një kure, antitrupat test për hepatitin C do të mbetet pozitiv, kështu që një test i ngarkesës virale të hepatitit C duhet të kontrollohet nëse ka ndonjë shqetësim për riinfeksion”, shton Graham.

Raportim shtesë nga Joseph Bennington-Castro

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles